Grafik Tasarımcıyım. Nasıl iş Bulurum?

By 13 Aralık 2016Blog, İnceleme, Öneri

Nasıl iş Bulurum? Heryerde iş bulamıyorum diyenler var. Maalesef oturduğunuz yerden 5 günde bir 10 günde bir iş aramakla iş bulunamıyor. Her gün her dakika kontrol etmelisiniz. Örneğin kariyer.net üzerinde iş başvurularında mutlaka ilk 50 de olmalısınız. Grafik tasarımcı olarak tüm siteler için ortalama her gün 500 kişi iş arıyor. Bu 500 kişinin 300’ü çalışan kitle 200’ü işsiz kitle. Bu sayıya grafikerlik yapmayı bırakmış kişiler normal olarak dahil değildir. Buna karşın günlük ortalama tüm siteler için toplamda 10 iş ilanı girmektedir. Bu sayıya ajanslar dahil değildir. Bir çok ajans kendi sitelerinden, facebook gibi sosyal mecralardan ve etraflarından bulmaktadırlar. Eğer sizde Türkiye’nin önde gelen ajanslarında çalışmak istiyorsanız direk sosyal medya hesaplarını takip ediniz. Yada direk iletişim yolu ile portfolyonuz ve bir ön yazı ile birlikte mail atınız. Eğer uygun görürlerse mutlaka geri dönüyorlar. Ajanslarda şöyle bir fırsatta doğuyor; Bir ajansın diyelimki Arçelik’le çalışıyor. Ajans ilk etapta inhouse bir tasarımcı almalarını önerir. Ve Arçelik sizin bildiğiniz bir kişi var mı? der. Ajansta sizin mailinizi hatırlar ve görüşmeye çağırır. Bir bakmışsınız direk kurumsal bir firma şansınıza gülmüş. Kendinizi gösterir&geliştirir bir ömür çalışırsınız.

Gelelim diğer mevzumuza… Günlük 1 iş ilanına karşın ortalama 300 başvuru geliyor. Burada portfolyonuzdan önce okuduğunuz okul&bölüm ve iş tecrübelerinize göre iş görüşmelerine çağırıyorlar. Eğer aranırsanız ve iyi sunum yaparsanız iş sizindir.

Kurumsal firmalar genelde 2016&2017 yılları için grafik tasarım çalışanlarına maksimum 3500TL vermek istiyorlar. Ancak portfolyonuz iyise ve güveniniz tamsa bu fiyat çok yukarılara 5bin civarlarına çıkabiliyor. Ancak siz iş arayan birisi olarak kendinizi kabul ettirebilmek ve rakiplerinize fark yaratabilmek için tamamen herşeyi bilip portfolyo sunarak düşük ücret talep etmelisiniz (3bin TL). Bahsettiğim rakamlar kurumsal firmalar ve Türkiye’nin ilk 15 ajansı için geçerlidir. Eğer siz bir alt kademe için düşünüyorsanız veröş olduğum rakamlardan  %25 düşmeniz gerekir.

Eğer portfolyonuz yoksa şimdi oturup oluşturmaya başlayın. Amaç kime ne yaptığınız değil! Ne yapabildiğinizdir. Eğer portfolyonuz baskılı bir kitap ise +1 öne geçersiniz. İş alımlarında tamamen seçim göz boyamaya bakıyor.

Aslında tasarımcılar çok şanslılar. Bir işletmeci, yada diğer departmanlar için iş başvurularında tamamen konuşma ile ikna etmeniz gerekir. İnandırmanız gerekir. Oysaki tasarımcı ne yapabildiğini somut bir şekilde ortaya koyabilmektedir. Eğer koyamıyorsanız maalesef -1 yedek olarak devam eder hep…

Sizler için hazırladığımız iş ilanı veren siteler listesine bir bakınız. http://cihanbuyukakkas.com/grafik-tasarim-is-ilani-siteleri/

Yorumlar