Dijital Sanat

Teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişirken hemen hemen her yönüyle bizlere dokunmaktadır. Dijital Sanat’ta teknoloji ile birlikte 1960’lardan bu zamana başlayan aktivistlerin ağırlıkla kullandığı bir akımdı. Ancak internetin kullanımı ve sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte bu akım artık sanat dünyası ve sanat severler hatta sanatla ilgili olmayan kişilerin bile ilgisini çekmeye başlamıştır. Buna karşılıkta sanatçılar eserlerini dijitalleştirerek sergilemek istemektedir. İlk olarak sanat eserleri dijital ortamlara taşınmaya başlamış şimdilerde ise sabit görsellerin hareketlendirilmesi moda olmuştur.

Bu duruma en iyi örneklerden bir tanesi 2017 yılında yapılmış Van Gogh eserlerinin hareketlendirilerek oluşturulmuş filmi Loving Vincent’tır.

Hat Sanatını Animasyon Yapmak

Hat sanatını animasyon yapmak kısaca çizilen eserlerin hareketlendirilme halidir. Bir çok sanat eseri gibi hat sanatıda dijitalleşme gereksinimi oluşmuştur. Yukarıda bahsettiğimiz gibi artık her sanatçı eserlerini daha etkileyici sergilemek yada yayınlamak istemektedir. Eserlerin daha dikkat çekici olması hareketli bir esere dönüşmesi daha çok görüntülenmesine ve beğeni almasını sağlamaktadır. Hat sanatını tezhipleriyle birlikte aşağıdaki örnekler gibi hareketlendirerek sizlere ister gif, ister video çıktısı olarak veriyoruz.

Sanat eserlerinizi ilk etapta fotoğraf çekimlerini gerçekleştiriyor daha sonra çekilen fotoğraflar retouch işlemine alıyoruz. Çizimlerinizi dekupe ettikten sonra programlar ile hareketlendiriyoruz.

2018 Ramazan Ayı’nda Türkiye’de ki ilk dijital sanat sergisi ile 104 adet animasyon tasarımı gerçekleştirdik. Bu serginin görseli arkadaki gibidir.

Aşağıdaki animasyonunu gerçekleştirdiğim eser Global Art Awards 2017 töreninde “Digital Art Award 2017” ödülüne layık görüldü.

Animasyonları ise peygamberimizinisimleri.com web sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz.

Gerçekleştirdiğimiz alternatif örnekleri ise buraya tıklayarak inceleyebilir iletişim içinde buraya tıklayabilirsiniz.