Skip to main content

“MENTAL IMPACT” ASANSÖR TASARIMI

By 14 Haziran 2016Ocak 9th, 2017Projeler

“MENTAL IMPACT” ASANSÖR TASARIMI

Asansörler, özellikle çok katlı binalarda merdiven kullanımını ortadan kaldırarak insan yaşamını kolaylaştırmayı hedefler.  Merdiven çıkıp inerken yaşanan zorluğu ortadan kaldırmak, vakit kaybını en aza indirmek, insan trafiğini hızlandırmak ve yürüme engellilerin katlar arası iniş çıkışını sağlamak gibi vazgeçilemez faydaları bulunmaktadır. Ancak özellikle eski tip binalardaki (üniversiteler, dershaneler, konutlar, işyerleri, oteller vs…) asansörler basit teknolojileri ve tasarımları itibari ile ihtiyaçlara tam anlamıyla cevap verememekte ve yetersiz kalmaktadırlar.

Yenilikçi tasarımı ve özgün nitelikleri ile “Mental Impact” asansörü ihtiyaçlara en iyi şekilde cevap vermeyi, teknik ve estetik yönden yapılan inovasyonlarla kullanıcılara alternatif bir çözüm getirmeyi hedefler.

“Mental Impact” asansör tasarımı ile sunulan yenilikler:

–       Mevcut asansörlerin tuş takımları kat sıralarını göstermek için dikey olarak sıralanırlar; ancak bu durum özellikle kısa boyluların ve yürüme engellilerin bazı tuşlara yetişememesine neden olur. Yatay bir formda geliştirilen dokunmatik tuş takımı ile kullanıcıların tuşlara erişimi kolaylaşır. Bu inovatif yatay tuş takımı çözümü sayesinde kullanıcılar çıkacakları veya inecekleri kat numaralarına kolaylıkla erişebilirler.

–       Mevcut asansörler dolu olmalarına rağmen çağırıldıkları her katta dururlar. Örneğin dolu bir asansörün 6. kattan 1. kata ineceğini ve 3.,4.,5. katlardan da çağrıldığını varsayalım. Asansörün her katta durması büyük bir zaman kaybına ve sıkıntıya neden olmaktadır. Bu çözüm ile dolu bir asansörün çağrıldığı katta durmaması ve devam etmesi sağlanmıştır. Özellikle kullanıcı yoğunluğu olan binalarda, ağırlık ölçüm sistemi ile yapılan hesaplamalarla asansörün dolu olup olmadığı anlaşılır ve dolu asansör bu sistem sayesinde nerede durup nerede durmayacağını bilir.  Böylece zaman kaybı asgari düzeyde azaltılmış ve katlara erişim hızlandırılmıştır. Ayrıca her katta asansörü bekleyenlerin görebileceği bir asansör doluluk göstergesi bulunmaktadır.

–       Mevcut asansörler arıza yaptığında içeride kalan bireyler bekleyiş süresine bağlı olarak ihtiyaçlarını gideremeyebilir ve çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşabilirler. Bu geliştirme ile arıza yapan bir asansörün içerideki kişilerin temel ihtiyaçlarına çözüm getirmesi hedeflenmiştir. Asansör arıza yaptığında, iç kısımda bulunan güç kaynağı devreye girer ve havalandırma ve aydınlatma gibi bazı cihazları çalışır kılar. Ayrıca arka kısımda bulunan koltuk ile kullanıcılar ayakta beklemek zorunda bırakılmaz ve koltuk içerisindeki gözlerde bulunan ihtiyaç malzemeleri (oksijen tüpü,su,kolonya…vs) ile de kullanıcılara daha güvenli bir ortam sağlanır.

–       Asansörün ve aydınlatmanın mavi renkte olması, mavi rengin sakinleştirici etkisinden kaynaklanmaktadır. Sigmund Freud Maviyi okyanussal, sakin diye niteler. Faber Birren ise tansiyonu düşürdüğünü söyler. Araplar ise mavi taşların, firuzenin kanın akışını yavaşlattığına inanırlar. Nazar boncuğu o yüzden mavi taşlıdır. Sakinleştirici bir renktir, Batı’da bu sakinleştirici etkisi yüzünden intiharları azaltmak için köprü korkuluklarını maviye boyarlar.

 

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.