Grafik Tasarım

Grafik tasarım amaca sahip bir sanattır. Bir problemi çözmek veya belirli hedeflere ulaşmak için imgeler, semboller ve hatta sözcüklerin kullanılmasıyla yaratıcı ve sistematik bir plan içerir. Görsel iletişim ve çeşitli grafik öğeleri ve araçları kullanarak kavram ve fikirlerin estetik ifadesidir.

Grafik Tasarımın Unsurları

Grafik tasarım, fotoğraf, illüstrasyon, logo ve semboller, tip tabanlı tasarımlar veya her iki tekniğin birleşimini içeren görüntü tabanlı tasarımları kullanabilir. Bu tasarımlar aşağıdaki elemanların çeşitli kombinasyonlarını içerebilir.

Çizgiler: Düz, kavisli, dalgalı, kalın, ince – çizgiler söz konusu olduğunda, olanaklar sınırsızdır. Çizgiler, tasarımcıların bir alanı bir boşluk veya bir düzende ayırmasını sağlar. Ayrıca, izleyicinin gözlerini yönlendirmek için kullanılabilirler veya izleyiciyi A noktasından B noktasına kolayca elde edebilmek için başka elementlerin eklenebilirlik için stratejik bir yol izlemesi gerekir.

Şekiller: Şekiller, reklamları yaratıcı bir şekilde doldurmak, metin ve diğer içerik biçimlerini desteklemek ve bir tasarımı dengelemek için çeşitli yollar sunar. Şekiller, bir tasarım yapısını ve berraklığını vermek için beyaz alanı kullanarak hiçbir şeyden yaratılabilir.

Renk: Renk veya renk yokluğu, herhangi bir tasarımın önemli bir öğesidir. Tasarımcılar, renk teorisinin sağlam bir anlayışı ile, renklerin cesurca veya parlak incelikle sorunsuzca bütünleştiği bir tasarımı ve markayı inanılmaz bir şekilde etkileyebilirler.

Tür: Tür, bir iletiyi salt metinlerden bir sanat eserine dönüştürebilir. Özelleştirilmiş hizalamalar, boşluklar, boyut ve renklerle birleştirilmiş farklı yazı tipleri, dünyaya iletişim kurduğunuz noktaya güç katabilir.

Doku: Düzgün ve parlak bir reklam bile doku ile somut görünebilir. Görsel görünümü ile dokunsal bir yüzey hissi verir ve uygun kâğıt ve malzeme seçimiyle artırılmış bir derinlik hissi ekler. Grafik Tasarım Araçları Profesyonel tasarımcılar sanatsal bir eğilime ve daha fazlasına sahip yaratıcı bir zihne sahiptir. Gözlem becerileri ve analitik düşünme, fiziksel tasarım araçlarına ve dokunmatik kalemi kağıda veya tablete kalemle dokunmadan önce grafik tasarım için gerekli araçlardır. Tasarımcılar, belirli bir mesajı iletmek ve etkileyici bir görsel oluşturmak için sanat ve teknolojiyi birleştirmek için çeşitli yöntemler kullanırlar.

Eskiz: Fikirleri tasvir etmek için kullanılan geleneksel bir araç; Tasarımcılar diğer araç ve teknolojileri kullanarak daha da geliştirebilecekleri kaba tasarımları atlamanın en hızlı yoludur.

 

Grafik Tasarım

Grafik Tasarım, görsel öğeler ile yazıyı kullanarak izleyici etkilemek ve belli bir mesajı belli bir kitleye iletmek amacı ile oluşturulmuş her türlü tasarımı kapsayan bir tasarım dalıdır. Basitçe bir markanın kitleye vereceği mesajın görsel halidir. Grafik tasarım gerek iletişim, gerekse estetik kaliteyi en üst düzeye çıkartma halidir. Yaratıcılığın ve hayal gücünün, teknoloji ile kesiştiği noktada, ortaya çıkan tüm görsellerin içerisinde grafik bulunur. Günümüzde, tüm sektörlerin vazgeçilmezi olan reklâm üretiminde kullandıkları en önemli iletişim tasarım dallarından biridir. Dergiden, broşüre, afişten, retouch işine, dış – iç büyük cephe çalışmalarından (BilBoard, OutDoor vb.), Web’e yönelik grafik işlerine, montajdan, logo çalışmalarına kadar geniş bir yelpazeye hizmet vermektedir.

Reklam sektörü hedef kitlesini etkilemek ve onu ikna edebilmek için çalışmaktadır. Kişileri ikna etmek onlarla iyi bir iletişim kurmakla mümkün olmaktadır. İkna edebilmek bir reklâm için önemli ise, bu iknanın gerçekleşmesi için iyi bir tasarım ortaya çıkarılması gerekmektedir. Reklâm sektöründe bu nedenle iyi bir grafik tasarımın büyük önemi bulunmaktadır.

Basılı ve dijital mecralar için yüksek etkileşimli tasarımlara hayat verir. Grafik tasarımın başarıya ulaşması, yaratıcılığın yanında sektöre hakimiyeti de gerektiren bir konudur. İletişim medyalarının büyük bir hızla gelişmesi, grafik tasarım dilinin her gün yeniden sorgulanmasına ve farklı anlatımlar yaratılmasına yol açmaktadır.

Pazar geliştikçe aynı orantıda tasarımda gelişmektedir. Grafik tasarım moda gibidir her sene yenilik ister. Yine şirketlere hizmet vermek amacı ile kurulmuş milyonlarca tasarım ve fotoğraf barındıran shutterstock, istock, graphicriver ve benzeri gibi bir çok site vardır. Bu siteler tasarımcılarla müşterileri ortak noktada birleştirirler.

Duft Coffee Co. Kurumsal Kimlik Tasarımı

“One” Mobil Uygulama Tasarımı / Yıldız Holding

Mobil Uygulama Tasarımı (Kurumsal Süreçler)

Mind – Mobil Uygulama Tasarımı

Soyut – Vektörel İkon Seti Tasarımı

360 Derece Fotoğraf Çekimi ve Tasarımı

İçerik Tasarımı

Mailing Tasarımı

Cacharel Mailing Tasarımı

Mailing Tasarımı

İçerik Kolaj Tasarımı

Mailing Tasarımı

Exlibris

Mailing Tasarımı

Karel Parçacıkları Kolaj Tasarımı

Mailing Tasarımı

Mailing Tasarımı

Mailing Tasarımı

Bayram Tebriği Tasarımı

Stil Günleri Afiş Tasarımı

İçerik Tasarımı

Mailing Tasarımı

Silahlanmaya Karşı Afiş Tasarımı

Silahlanmaya Karşı Afiş Tasarımı

Mailing Tasarımı

Mailing Tasarımı

Exlibris

Mailing Tasarımı

Mailing Tasarımı

T-Shirt Tasarımları

Karel Mobile App Tasarımı

Tiyatro Afişi Tasarımı

Sosyal Medya İçerik Tasarımı

Hanan Beauty Ambalaj Tasarımı

Cacharel Mailing Tasarımı

Shoping Fest Afiş Tasarımı

İçerik Tasarımı

Tipografik Tasarım

Mailing Tasarımı

Mailing Tasarımı

Karel Broşür Tasarımları

Manipülasyon Tasarımı

Outdoor Tasarımı

Mobil App Duyuru Mailingi Tasarımı

Vektörel İş Adamı Karakteri Tasarımı

Tanıtım Görseli Tasarımı

Retouch

Eğlen Bilim – Afiş Tasarımı

Sosyal Medya Paylaşımı Tasarımı

Small Broşür Tasarımları

Exlibris

Yeni Yıla Özel Kampanya Afişi Tasarımı

1 Günlük İş

Outdoor Tasarımı

Ömeroğlu İnşaat – Tanıtım Afişleri Tasarımı

Mailing Tasarımı

Cacharel Mailing Tasarımı

Stil Günleri Afiş Tasarımı

Eğlen Bilim Kurumsal Kimlik – Broşür Tasarımı

Anneler Günü – Kutlama Görseli

Kolaj – Sosyal Medya Tasarımı

Sosyal Medya Tasarımı

Pierre Cardin Mailing Tasarımı

Pierre Cardin Mailing Tasarımı

Kolaj – Sosyal Medya Paylaşımı

Exlibris

Tiyatro Afişi Tasarımı

Kolaj – Mailing Tasarımı

Anneler Günü – İndirim Çalışması

Cacharel Mailing Tasarımı

Işık Üniversitesi Duyuru Afişleri Tasarımları

New Season!

Pierre Cardin Mailing Tasarımı

Tipografik Çalışmalar

Işık Üniversitesi Mezunlar Yıllığı Tasarımı

Cacharel Mailing Tasarımı

Yılbaşı Gif!

Hareketli Işık

TÜBİTAK Afiş Tasarımı

Netaş Tiyatro Afişi Tasarımı

TİMİS Oyuncuları Afiş Tasarımı

NETAŞ Tiyatro Afiş Tasarımı

İTÜ Bilim Merkezi Broşür Tasarımı

TİMİS Oyuncuları Afiş Tasarımı

Rotaract – Sende Elini Uzat

Raf Ürün Dergisi Kapak Tasarımı

TİMİS Oyuncuları – Afiş Tasarımı

Rotaract Kulübü Parti Afişi Tasarımı

Netaş – Arge Parti Afişi

Işık Üniversitesi Festival Afişi Tasarımı