Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım bir fikri ve mesajı görselleştirerek kitleye iletmek amacı ile oluşturulmuş bir zanaattır. İletişim tasarımı da denebilir. Detaylandırırsak; grafik tasarım, görsel öğeler ile yazıyı kullanarak izleyici etkilemek ve belli bir mesajı belli bir kitleye iletmek amacı ile oluşturulmuş her türlü tasarımı kapsayan bir tasarım dalıdır. Basitçe bir markanın kitleye vereceği mesajın görsel halidir. Grafik tasarım gerek iletişim, gerekse estetik kaliteyi en üst düzeye çıkartma halidir. Yaratıcılığın ve hayal gücünün, teknoloji ile kesiştiği noktada, ortaya çıkan tüm görsellerin içerisinde grafik bulunur. Günümüzde, tüm sektörlerin vazgeçilmezi olan reklâm üretiminde kullandıkları en önemli iletişim tasarım dallarından biridir. Dergiden, broşüre, afişten, retouch işine, dış – iç büyük cephe çalışmalarından (BilBoard, OutDoor vb.), Web’e yönelik grafik işlerine, montajdan, logo çalışmalarına kadar geniş bir yelpazeye hizmet vermektedir.

Reklam sektörü hedef kitlesini etkilemek ve onu ikna edebilmek için çalışmaktadır. Kişileri ikna etmek onlarla iyi bir iletişim kurmakla mümkün olmaktadır. İkna edebilmek bir reklâm için önemli ise, bu iknanın gerçekleşmesi için iyi bir tasarım ortaya çıkarılması gerekmektedir. Reklâm sektöründe bu nedenle iyi bir grafik tasarımın büyük önemi bulunmaktadır.

Basılı ve dijital mecralar için yüksek etkileşimli tasarımlara hayat verir. Grafik tasarımın başarıya ulaşması, yaratıcılığın yanında sektöre hakimiyeti de gerektiren bir konudur. İletişim medyalarının büyük bir hızla gelişmesi, grafik tasarım dilinin her gün yeniden sorgulanmasına ve farklı anlatımlar yaratılmasına yol açmaktadır.

Pazar geliştikçe aynı orantıda tasarımda gelişmektedir. Grafik tasarım moda gibidir her sene yenilik ister. Yine şirketlere hizmet vermek amacı ile kurulmuş milyonlarca tasarım ve fotoğraf barındıran shutterstock, istock, graphicriver ve benzeri gibi bir çok site vardır. Bu siteler tasarımcılarla müşterileri ortak noktada birleştirirler.

Grafik Tasarımın Unsurları

Grafik tasarım, fotoğraf, illüstrasyon, logo ve semboller, tip tabanlı tasarımlar veya her iki tekniğin birleşimini içeren görüntü tabanlı tasarımları kullanabilir. Bu tasarımlar aşağıdaki elemanların çeşitli kombinasyonlarını içerebilir.

Çizgiler: Düz, kavisli, dalgalı, kalın, ince – çizgiler söz konusu olduğunda, olanaklar sınırsızdır. Çizgiler, tasarımcıların bir alanı bir boşluk veya bir düzende ayırmasını sağlar. Ayrıca, izleyicinin gözlerini yönlendirmek için kullanılabilirler veya izleyiciyi A noktasından B noktasına kolayca elde edebilmek için başka elementlerin eklenebilirlik için stratejik bir yol izlemesi gerekir.

Şekiller: Şekiller, reklamları yaratıcı bir şekilde doldurmak, metin ve diğer içerik biçimlerini desteklemek ve bir tasarımı dengelemek için çeşitli yollar sunar. Şekiller, bir tasarım yapısını ve berraklığını vermek için beyaz alanı kullanarak hiçbir şeyden yaratılabilir.

Renk: Renk veya renk yokluğu, herhangi bir tasarımın önemli bir öğesidir. Tasarımcılar, renk teorisinin sağlam bir anlayışı ile, renklerin cesurca veya parlak incelikle sorunsuzca bütünleştiği bir tasarımı ve markayı inanılmaz bir şekilde etkileyebilirler.

Tür: Tür, bir iletiyi salt metinlerden bir sanat eserine dönüştürebilir. Özelleştirilmiş hizalamalar, boşluklar, boyut ve renklerle birleştirilmiş farklı yazı tipleri, dünyaya iletişim kurduğunuz noktaya güç katabilir.

Doku: Düzgün ve parlak bir reklam bile doku ile somut görünebilir. Görsel görünümü ile dokunsal bir yüzey hissi verir ve uygun kâğıt ve malzeme seçimiyle artırılmış bir derinlik hissi ekler. Grafik Tasarım Araçları Profesyonel tasarımcılar sanatsal bir eğilime ve daha fazlasına sahip yaratıcı bir zihne sahiptir. Gözlem becerileri ve analitik düşünme, fiziksel tasarım araçlarına ve dokunmatik kalemi kağıda veya tablete kalemle dokunmadan önce grafik tasarım için gerekli araçlardır. Tasarımcılar, belirli bir mesajı iletmek ve etkileyici bir görsel oluşturmak için sanat ve teknolojiyi birleştirmek için çeşitli yöntemler kullanırlar.

Eskiz: Fikirleri tasvir etmek için kullanılan geleneksel bir araç; Tasarımcılar diğer araç ve teknolojileri kullanarak daha da geliştirebilecekleri kaba tasarımları atlamanın en hızlı yoludur.

Grafik Tasarım İhtiyaçlarınız İçin İletişime Geçebilirsiniz

Grafik Tasarım Çalışma Örnekleri

Instagram Feed Tasarımı

Instagram Feed Tasarımı

Kurgu Maili Tasarımı

Kurgu Maili Tasarımı

Kurgu Mailleri Tasarımı

Kurgu Mailleri Tasarımı

Sosyal Medya Feed Tasarımı

Sosyal Medya Feed Tasarımı

3D Mockup – Mağaza

3D Mockup – Mağaza

Dergi İlanı Tasarımı

Dergi İlanı Tasarımı