Katalog tasarımı

Katalog, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi potansiyel müşterilerinize sunan bir grafik tasarım ürünüdür. Bir katalog tasarlarken tasarımcılar olarak bizim için en önemli olan metin, resim ve renkler arasında uyum sağlamaktır. Bir katalog, müşterilerinize sunduğunuz genel ürün, tanıtım veya hizmetlerini açıklar. Bu yüzden en yüksek standartlara göre tasarlanmalıdır.

Katalog, müşterilerin satın alma kararı vermesine yardımcı olan temel ürün ayrıntılarını listeleyen bir pazarlama ürünüdür. Kataloglar yapılacak olan işin özellikleri, açıklamaları, boyutları, fiyatları, ağırlığı ve rengi gibi birçok açıklamayı ve daha fazlasını içerir. Size sektörünüzde ihtiyaç duyacağınız güvenilirliği sunar. Sizi ve rakiplerinizi farklı kılan özellikler ile ürün ve hizmetlerinizi sergilemek için güçlü bir pazarlama aracı olarak hizmet eder.

Katalog tasarımı neden önemlidir?

Logo veya kartvizit gibi bir katalog, marka bilincini belirlemek ve güçlendirmek için kullanılan bir araçtır. Pazarlama uzmanları, bir kataloğun oluşturulmasında ne kadar hassas olunacağını ve iyi bir kataloğun satış açısından ne kadar fark yaratabileceğini bilirler.

Mümkün olduğunca aşağıdakileri içeren bir belge oluşturmak önemlidir:

 • işlevsel : danışmanlığı kolay ve sezgisel olarak tasarlanmış
 • çekici:  iyi bir sağlam kapak, yüksek kaliteli kağıt, net ve modern bir yerleşim düzeni vb.

Katalog tasarımı hangi formatlarda oluşturulabilir?

Katalog formatı standart değildir ve müşteri taleplerine göre kolayca uyarlanabilir. Kataloğunuzun başında, potansiyel müşterileriniz şirketinizin kısa geçmişini veya arka plan hikayesini ve ardından bir iş portföyünü bulmalıdır.

Bir kataloğun nasıl görünmesi gerektiğine dair kesin kurallar yoktur. Tamamen özelleştirilebilir ve katalog tasarım güzelliğinin yattığı yer burasıdır. Pop-Art ekibi, insanların ilgisini çekecek ve ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında kolayca bilgi edinmelerine olanak sağlayacak bir katalog oluşturmak için deneyimini, yaratıcılığını ve uzmanlığını hizmetinize sunar.

Kataloglar sadece ürünlerinizi tanıtmak için kullanılmamaktadır. Bu tür bir yayın, potansiyel müşterilerinize teklifinizle ilgili tüm gerekli bilgileri verir ve iş yapma şekliniz hakkında çok şey ortaya çıkarır. Bu nedenle, kaliteleri yüksek olmalı ve tasarım, iş vizyonunuzla uyumlu bir stil uygulaması olmalıdır. Bu şekilde, olumlu bir etki bırakacak ve beklentilerinizin ilgisini çekeceksiniz. Bu nedenle, benzersiz baskıya hazır veya elektronik sürümler oluşturma konusunda endişelenmeyin. Bunu sizin için yapalım.

Öncelikle katalog formatlarına bakalım. Bir katalog her zaman dijital olarak oluşturulur, ancak bitmiş ürün iki türden biri olabilir:

 • Basılı katalog (örn. Masa kataloğu, IKEA kataloğu *)
 • Dijital katalog (PDF, flipbook, uygulama vb.)

Basılı katalog tasarımı

IKEA’nın bildiği gibi, basılı katalog dünyanın en iyi satış araçlarından biri olmaya devam ediyor. Bu kağıt tabanlı yayınların birçok avantajı vardır:

 • Sürekli marka teşhiri
  Katalog, hazır ve erişilebilir olması için genellikle bir masa veya masa üzerinde tutulan fiziksel bir nesnedir. “Hantal / hantal varlığı” markanızın sürekli olarak müşterilerinize maruz kalmasını sağlar (reklamcılığın temel ilkelerinden biri aslında marka teşhiridir).
 • Kullanıcı dostu Basılı bir katalog her zaman mevcuttur ve her yaştan insan tarafından başvurması kolaydır. Daha iyi anlamak için dijital alternatifiyle karşılaştırmalıyız. Çevrimiçi bir katalogda bir öğeyi nasıl aradığınızı düşünelim. Öncelikle iyi bir internet bağlantısına ihtiyacınız var. Ardından, ihtiyacınız olan belgeyi bulmanız gerekir. Şanslıysanız, gezinebilir bir TOC vardır, böylece bir tıklama ile doğru sayfaya gidebilirsiniz; aksi takdirde, istediğiniz öğeyi bulana kadar elinizle çevirmeniz gerekir.
 • Okunabilirlik
  Hiç iPad’de bir kataloğa başvurmayı denediniz mi, belki bir müşteriyle konuşurken? Yanlış yere tıklarsanız, kolayca başka bir sayfaya gidebilirsiniz. Bir detayı incelemeniz gerekiyorsa, istenmeyen bir düğmeye tıklama olasılığını riske atarak yakınlaştırmanız gerekir.
 • Hızlı arama
  Basılı bir katalog, ihtiyacınız olan herhangi bir yere yer imi eklemenize olanak tanır, böylece kontrol etmeniz gereken sayfaya birkaç saniye içinde kolayca geri dönebilirsiniz.

Dijital katalog tasarımı

Dijital kataloglara geçelim. Kataloglar dijital araçlar kullanılarak oluşturulur ve günümüzde çoğu şirket, belgelerini dağıtmak ve tanıtmak için yalnızca dijital araçlar kullanır.

Müşterilere hızlı ve kolay teslimat için genellikle PDF formatında bir dijital katalog oluşturulur. Özel bir yazılım kullanarak flipbook’lar oluşturmak da mümkündür. Flipbook’lar, kağıt dergileri taklit eden etkileşimli, çevrimiçi yayınlardır. Bir flipbook oluşturmak için, genellikle belgenin tam bir PDF’sinin etkileşimli bir biçime dönüştürülmeye hazır olması gerekir.

Dijital kataloglar, sıfıra yakın baskı ve dağıtım maliyetlerine kıyasla bir dizi tasarruf sunar. Dahası, belgenizi paylaşmak ve tanıtmak daha hızlıdır, çünkü yalnızca onu web sitenize yüklemeniz ve paylaşmanız gerekir.
Yine de basılı bir kataloğun faydaları dijital bir katalogda eksiktir… Bunlar daha fazla okunabilirlik, kullanıcı dostu olma ve genel bir katılım ve profesyonellik duygusu ile özetlenebilir.

İletişimde kataloğun önemi

Reklamını yapacak ve satacak çok sayıda ürününüz olduğunda, etkili bir pazarlama aracına ihtiyacınız vardır. Mevcut ve potansiyel kitlelerinize markanızın temsilcisi diyebilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurarak, kataloğu özel bir şekilde tasarlamanız gerekir. Pazarlama itirazınızı birkaç kademe daha yükseğe çıkarabilmelidir. Çekici ve akılda kalıcı bir katalogla, izleyicilerinizin zihninde köklü bir etki yaratma şansının keyfine varacaksınız. Neden reklam hayallerinizi canlandırmak için en iyi katalog tasarım şirketinin yardımını aramıyorsunuz? Hemen iletişime geçin ve sizin için katalog tasarlamaya başlayalım.

Pazarlama aracı oluşturma alanında öncü bir varlığız. Bizim de katalog tasarım şirketi, tasarımcılar araca doğru özellikleri dahil etme bilgisine cömertçe sahiptir. İşletmenizin görünürlüğünü artırmak amacıyla, size tam olarak istediğinizi hediye etmeye çalışıyoruz. İster resim, ister metin veya renk olsun, görünüm açısından rakipsiziz. Bir kataloğun doğru eklerine gelince bir şirketin ana sergilerinin teklifleri olduğu söylenebilir. Bunu hatırlayarak ürünler ve hizmetler en iyi sonucu elde edecek şekilde yerleştirilir. Son müşterilerinizin kataloğa yalnızca tasarımı sayesinde manyetik olarak çekilmesini sağlar. Yüksek müşteri kitlesine veya olası satış yaratmaya sahip olma arzunuza yardımcı olmak için her zaman orada olacağız. Partneriniz olarak bizimle, rahat bir nefes almak için her zamanınız olabilir. Etkileyici bir kataloğun bir izleyiciyi nasıl alıcıya dönüştürebileceğinin farkındayız.

Katalog şablonları genellikle 8 sayfadan oluşur ancak bu gereksinimler tercihlere göre değiştirilebilir. Gösterilecek ürün veya hizmet yelpazeniz varsa daha fazla sayfayla devam edebilirsiniz. İşletmenizi kamuoyunun gözünün önüne getirmek söz konusu olduğunda, kurallar zorunluluktan sonra gelir. İşletmenizin hedef kitleleriniz üzerinde en yüksek etkiye sahip olması için, gerektiği kadar çok sayfa ekleyeceğiz. Bizim de şirketin içinde katalog tasarımı uzmanları, temel amacı önemli kişilere tüm teklifleri göstermektir.

Bir katalog hangi kısımları oluşturur?

Katalog, birçok farklı bölümden oluşan bir belgedir.

 • Ön ve arka kapak 
 • Indeks/Ön söz sayfası
 • Giriş sayfaları: açıklamalar, reklam
 • İçindekiler:  bölümler / kısımlar, alt bölümler, sayfa numarası göstergeleri
 • Katalog: bölüm ayırıcılar
 • İçindekiler tablosu: alfabetik sıra veya koda göre
 • Son sayfalar: açıklama, reklam, notlar

Linkler

Online katalog oluşturma Flipsnack: https://www.flipsnack.com/

Katalog mockup indirme: https://mockups-design.com/brochure-mockups/

Katalog tasarımı indirme: https://www.freepik.com