Skip to main content

Grafik Tasarımcıyım. Nasıl iş Bulurum?

By 13 Aralık 2016Ocak 18th, 2019Blog, Öneri

Nasıl iş Bulurum?

2018 ve 2019 seneleri maalesef nasıl iş bulacağınız konusunda biraz stresli yıllar. İşten ayrılan, çıkartılan kişilerin yerlerine yeni ilanlar açılmıyor ya da çok geç açılıyor.

Heryerde iş bulamıyorum diyenler var. Maalesef oturduğunuz yerden 5 günde bir 10 günde bir iş aramakla iş bulunamıyor. Yakın arkadaşlarımdan biliyorum ki 2 senedir 3 senedir iş arıyorlar; yılıp yılmadıkları konusunda bir fikrim yok.

İş ilanlarını her gün her dakika kontrol etmelisiniz. Örneğin iş başvurularında mutlaka ilk 50 de olmalısınız. Grafik tasarımcı olarak tüm siteler için ortalama her gün 500 kişi iş arıyor. Bu 500 kişinin 300’ü çalışan kitle 200’ü işsiz kitle. Buna karşın günlük 1 haftalık 3-5 iş ilanı girmektedir. Bu sayıya ajanslar dahil değildir.

Bir çok ajans iş ilanlarını kendi sitelerinden ya da sosyal mecralardan yayınlamaktadır. Eğer sizde Türkiye’nin önde gelen ajanslarında çalışmak istiyorsanız direk sosyal medya hesaplarını takip ediniz. Ya da direk iletişim yolu ile portfolyonuz ve bir ön yazıyla birlikte mail atınız. Eğer uygun görürlerse mutlaka geri dönüyorlar.

Ajanslarda şöyle bir fırsatta doğuyor; Ajans marka ile çalışmaya başlar ve ilk etapta inhouse bir tasarımcı almalarını önerirler. Markalar da buna karşın “sizin bildiğiniz bir kişi var mı?” der. Ajansta sizin mailinizi hatırlar ve görüşmeye çağırır.

Gelelim diğer konuya… 1 iş ilanına karşın ortalama 300 başvuru geliyor. Burada portfolyonuzdan önce okuduğunuz okul&bölüm ve iş tecrübelerinize göre iş görüşmelerine çağırıyorlar. Gerçi 2019 dönemi için bu durum biraz daha maddiyata dayalı. Kurumsal firmalar genelde 2019&2020 yılları için grafik tasarım çalışanlarına maksimum 4-5 bin ₺ vermek istiyorlar. Ancak portfolyonuz iyi, güveniniz tamsa bu fiyat yukarılara 8bin ₺ civarlarına çıkabiliyor.

Eğer portfolyonuz yoksa şimdi oturup oluşturmaya başlayın. Amaç kime ne yaptığınız değil! Ne yapabildiğinizdir. Eğer portfolyonuz baskılı bir kitap ise +1 öne geçersiniz. İş alımlarında tamamen seçim nasıl işler yapabildiğinizi göstermeye bakıyor.

Aslında tasarımcılar çok şanslı. Diğer departmanlar için iş görüşmelerinde tamamen güven ve ikna kabiliyetine bağlı. Oysaki tasarımcı ne yapabildiğini somut bir şekilde ortaya koyabilmektedir.

Sizler için hazırladığımız iş ilanı veren siteler listesine bir bakınız. http://cihanbuyukakkas.com/grafik-tasarim-is-ilani-siteleri/

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.