Skip to main content

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur

By 28 Şubat 2019Şubat 10th, 2020Blog

Kurumsal kimlik tasarımınızı yaratmakla ilgili altı adım vardır, bu da markanıza netlik ve farklılık getiren bir dizi kaynak sağlayacaktır. Bu adımlar, hedef kitlenizi tanımlamayı, ürününüzü açıklığa kavuşturmayı, renklerinizi seçmeyi, logonuzu tasarlamayı, yazı tiplerinizi seçmeyi ve bir marka tarzı rehberine monte etmeyi içerir.

Bu adımların tümünü kendi başınıza yapabilirsiniz, ancak süreç boyunca size yardımcı olabilecek DesignBro gibi bir kurumsal kimlik tasarım Ajansı ile çalışmayı düşünebilirsiniz. Tasarım ajansları estetiğin gücünü anlarlar ve birçoğu bir markanın kimliğini şekillendirmede deneyime sahiptir. Bu tüm süreç ilk üç adım için sadece birkaç saat sürer ve bir ajans için kalan üç adımı dış kaynak birkaç yüz dolar maliyeti.

Altı adımın her birine ayrıntılı olarak bakalım:

1. Hedef Müşterinizi Tanımlayın

Logonuzu seçmek ve görsellerinizi tasarlamak gibi şeyler yapmadan önce öncelikle hedef müşterinizi tanımlamanız gerekir. Bu önemli bir ilk adımdır, çünkü kararlarınızın geri kalanını marka tasarım süreci boyunca tanımlayacaktır. Hedef müşteriniz, seçtiğiniz marka renkleri, tasarladığınız logo ve ilettiğiniz genel mesaj gibi faktörleri belirler.

İlk olarak, hedef müşterinizin avatar olarak da bilinen net bir resim oluşturacaksınız. Demografik ve psikografik onların anlayış hedef müşteri tanımlamak için yapmanız gereken iki şey vardır. Yardımcı olmak için, doğru bir müşteri avatar oluşturmak için bu müşteri profili şablonu ve örnekleri kullanın.

Hedef Pazar Demografik Tanımlamak

Demografik veriler, yaş, cinsiyet, yer ve eğitim düzeyi gibi istatistiksel verilerdir – tipik olarak bir nüfus sayımında toplanan şeyler. Bu hedef piyasada toplamak için önemli bilgilerdir. Kim olduklarını ne kadar iyi anlarsanız, onlarla bağlantı kurmak, ikna etmek ve onları korumak için etkili bir kurumsal kimliği yaratabilirsiniz.

Bu soruları sorarak hedef pazar demografik tanımlamak mümkün olacak:

 • Ne cinsiyeti nedir?
 • Yaş grubu ve yaşam durumu nedir?
 • Ne mesleği?
 • Nerede yaşıyorlar?
 • Ne geliri var?

Bu sorular sadece başlangıç. Ürününüze veya hizmetinize bağlı olarak, etnik köken, eğitim düzeyi, yaşam durumu, ev, din veya fiziksel özellikler gibi konuları da tanımlamak isteyebilirsiniz. Örneğin, bir pizzacınız varsa, bölgenizdeki gıda alerjilerinin çeşitliliği ve kapsamı hakkında demografik bilgiler toplamak isteyebilirsiniz.

Hedef Pazar Psikografik Tanımlamak

Psikografi, insanların tutumlarına ve isteklerine göre sınıflandırılmasıdır ve kurumsal kimlik tasarımınızı oluştururken esastır. Pazar demografi Müşteri üzerinde metrik verileri sunmak oysa, pazar psikografi düşünme, yaşam tarzı, seçimler, ağrı noktaları, inanç sistemleri ve hedef müşteri isteklerini kazmak.

Hedef pazar ile ilgili sormak için üç yararlı psikografik sorular :

 • Hangi faaliyetlere katılıyorlar?
 • Sattığınız ürün veya hizmet ile ilgili olarak ağrı noktaları nelerdir?
 • Sattığınız ürün veya hizmet ile ilgili olarak değerleri nelerdir?

Dikkate almak isteyebileceğiniz diğer psikografik unsurlar arasında yiyecek tercihleri, siyasi görüş, eğlence seçenekleri ve harcama alışkanlıkları sayılabilir. Belki de birincil spenders iş yöneticilerinin eşleri ve birincil harcama hedefi moda öğeleri olduğu bir alanda yaşıyoruz. İşletmenizin başarılı olmasını istiyorsanız, bu tür insanlarla rezonansa giren bir kurumsal kimlik tasarımı oluşturmanız gerekir.

Bu adımın nihai ürünü bir müşteri avatar olmalıdır. Avatarınıza bir isim ve fotoğraf vermek isteyebilirsiniz. Yine, müşterinizin bu profili oluşturmak için, Müşteri profil şablonumuzu indirin . Şablon ayrıntılı olarak sürecini özetliyor ve size ulaşmak için çalışıyoruz kim tam bir portre verir.

2. Değer Teklifinizi Netleştirin

Bu adımda, tam olarak ne sattığınızı ve piyasadaki diğer ürün veya hizmetlerden nasıl farklı olduğunu yazın. Bir değer teklifi olarak da bilinen bu adımdan, ürününüzün veya hizmetinizin ne olduğunu ve ideal tüketiciniz için neden önemli olduğunu bildiren açık bir veya iki cümle ifadesiyle ortaya çıkmalısınız.

Sattığınız şeyin değerini netleştirdiğinizde, mümkün olduğunca özel olarak belirtmeye çalışın. “ACME Apparel sells T-shirt ” gibi belirsiz bir şey yararlı değildir. Bunun yerine şunu deneyin: “ACME Apparel, kuvvet antrenmanına giren yeni babalar için mizahi ve göz alıcı grafik tişörtler satıyor.”Birkaç ürün veya hizmetiniz olabilir, bu yüzden devam edin ve her birini yazın.

Şirketinizin benzersiz değerini açıklığa kavuşturmadan kurumsal kimliğinizi tasarlamak imkansızdır. Örneğin, lüks ve kaliteli bir marka olan Rolls-Royce, bu değerleri ustaca ileten bir logo ve maskota sahiptir. Bu kurumsal kimliği daha rahat olan Disney World gibi daha eğlenceli bir şirketten farklıdır.

İşte ürününün değerini açıklığa kavuşturmuş markaların birkaç kurgusal örneği:

Squeaky Clean Summerville satıyor “ ” Hızlı dönüş sürelerine ihtiyaç duyan ve düzenli bir temizlik programı olmayan Airbnb ev sahipleri için ev temizlik hizmetleri.” Bu hizmet, bir temizlik hizmetine ihtiyaç duyan ve çeşitli zamanlarda gelen Airbnb misafirlerinin düzensiz programı ile çalışan Summerville’deki belirli bir demografik Airbnb ana bilgisayarlarına yöneliktir. Temizlik hizmeti esnekliği ve hızlı bir dönüş sağlamak gerekir ama kalitesi önemlidir.

Allegro Muhasebe satıyor: “metro Portland, Oregon müzisyenler için vergi hazırlama hizmetleri.”Allegro, muhasebe için tek bir müşteri türünü belirledi. İş sahibi kurumsal kimlik tasarımını geliştirmeye gittiğinde, hem hizmetinin hem de müşteri odağının benzersiz yönlerini birleştirebilir.

RomPomTom satıyor “ ” takviyeli dikişler ve çift katmanlı karın panelleri ile özel, el yapımı, fermuarlı bebek kız Tulum.” Müşteriler, bebekler, çocuklar ve anneler. RomPomTom, yeni yürümeye başlayan annelere verdikleri değere dayanarak, kurumsal kimlik tasarımının muhtemelen daha parlak renkler ve daha eğlenceli bir his içereceğini bilir.

3. Kurumsal Renklerinizi Seçin

İlk iki adımda, görseller için temel temeli attık. Müşterinizi biliyorsunuz ve şimdi benzersiz değer teklifinizi biliyorsunuz. Markanızın bu ilkeleri görsellerini tanımlayacaktır. Şimdi, üç adımda, üç marka rengi seçeceksiniz — ana marka rengi, ikincil bir renk ve nötr bir taban rengi. Bu adımın sonucu hedef müşteriye değerinizi iletişim seçtiğiniz renk en az üç hex kodları sahip olmaktır.

Marka renkleri, tüm görsellerinizin yapı taşlarıdır — en önemlisi, logonuz. Markanızın renkleri her yerde görünecektir — kartvizitler, reklam panoları , tabela, web sitesi, araçlar ve markanızın bir varlığı olan başka herhangi bir yerde. Seçtiğiniz renkler, müşterilerinize bu markanız olduğunu, neye benzediğini ve sunduğu şeyin bu olduğunu gösteren anlık bir işarettir.

Aşağıdaki iki adımı kullanarak markanızın renklerini etkili bir şekilde seçebilirsiniz:

Renk Psikolojisini Anlayın

Renk psikolojisi, belirli renklerin beyni farklı şekillerde etkileyebileceğini göstermektedir. Renk derneği’ndeki kültürel farklılıklar da devreye girer. Bu tam bir bilim değil, ancak farkında olmanız gereken genel eğilimler var.

İşte her büyük renk ile ilişkili ortak duygu veya duyguların bazıları:

 • Kırmızı: tehlike, tutku, sevgi ve aciliyet
 • Sarı: mutluluk, sıcaklık ve iyimserlik
 • Blue: barış, güven ve güvenlik
 • Turuncu: heyecan, dikkat ve güven
 • Yeşil: sağlık, doğa ve büyüme
 • Mor: telif, güzellik ve bilgelik
 • Pembe: Romantik, kadınsı ve hassasiyet
 • Siyah: lüks, gizlilik ve gizleme
 • Beyaz: saflık, açıklık ve şeffaflık

Renk psikolojisine ve müşterinizin anlayışına dayanarak, hedef pazarınızla rezonansa giren renkleri tanımlayabilmelisiniz. Bu renk psikolojisinin bazıları sezgisel olabilir. Örneğin, CrossFit spor salonunuz için mavi yakalı, 20’li erkek hedef alan ana renk olarak pembe dışında bir renk seçmek isteyebilirsiniz.

Üç Renk Seçin

İlk olarak, ana marka rengini seçin, çünkü bu markanızın belirleyici bir özelliği olacaktır — Coca-Cola’nın kırmızı veya UPS’in kahverengisini düşünün. İkincil marka renginiz zıt bir renk olacaktır. Son olarak, nötr bir renk kromatik bir zemin sağlar ve tasarım elemanlarının genel uyumunu arttırır.

İşte yapacak üç renk seçenekleri:

 1. Ana marka renginiz: bu, insanların işinizle ilişkilendireceği renktir.
 2. İkincil marka renk: birçok marka birden fazla renk kullanın. Bazıları, Google gibi, üçten fazla renk kullanır. Bu renk, ana rengin kontrastı olarak hizmet etmelidir, ancak onunla çatışmamalıdır.
 3. Nötr bir taban rengi: en güvenli seçiminiz beyaz gibi bir şeydir.

Sadece doğru rengi seçmek için nasıl gidiyorsunuz? Kolay. Sadece Google “ renk seçici .”Arama motoru sonuçları sayfasında böyle görünen bir araç görmelisiniz. Ne zaman sen bul doğru renk, emin olmak için kayıt hex kod — 6-değerini ayarlayın renkleri ve numaraları tarif rengini mi seçti.

Yardıma ihtiyacınız varsa, DesignBro gibi ajanslar, renk algısı ve tercihi konusunda bir farkındalığa sahip oldukları için bu tür renk seçimlerinde yeteneklidir. Ayrıca, bu renklerin bir şirket logosu ve diğer marka görsellerine dahil edildiğinde nasıl görüneceğini ve nasıl hissedeceğini anlıyorlar.

4. Logonuzu Tasarlayın

Bu adımda, iş değerlerinizi yansıtan, hedef kitlenizi adresleri ve seçtiğiniz renkleri kullanan profesyonelce tasarlanmış bir logo oluşturacaksınız. Logonuzu tasarlamak, önceki üç adımın doruk noktasıdır. Logo tasarım sürecinde, kurumsal kimliğini tasarım en unutulmaz ve tanınabilir yönlerinden biri eserleridir.

Bu kadar önemli bir adım olduğu için, Logo Tasarım sürecini DesignBro gibi logo oluşturma konusunda uzmanlaşmış bir tasarım ajansına dış kaynak kullanmanızı öneririm . Profesyonel logo tasarımı birkaç yüz bin dolara (Rob Janoff , Apple’ın logosunun tasarımcısı) birkaç dolardan ( fiverr) herhangi bir yere mal oluyor. Janoff’un hizmetini karşılayamayabilirsiniz, ancak logo tasarımı söz konusu olduğunda eksik olmamalıdır. Logonuz kurumsal kimlik tasarımınızın kalbidir. Markanızın değeri logonuzun kalitesine yansıtılır.

Doğru Logo Tasarım şirketi nasıl seçilir

Bir logo tasarım Ajansı ile çalışırken, genellikle iş, ürün ve müşteriler hakkında mümkün olduğunca çok bilgi sağlayacaktır. Bu bilgileri sağladıktan sonra, ajans tasarımcıları veya bağımsız tasarımcılar logo kavramları geliştireceklerdir. Daha sonra, tercih ettiğiniz tasarımı seçebilir, herhangi bir düzenlemeyi talep edebilir ve sonunda tatmin edici bir şeye yerleşebilirsiniz.

Bir logo tasarım hizmeti seçerken, aşağıdaki özellikleri arayın:

 • Uygun fiyat ($300 için $ 1,000): düşük maliyetli logolar nadiren özel tasarlanmış logolar vardır. Müşteri, ürün ve iletmek istediğiniz mesajı anlamak için gereken süre için bir profesyonel ödemek gerekir. Bu genellikle birkaç yüz dolara mal olur
 • Tasarım seçenekleri: çoğu logo tasarımcıları logolar bir seçim sağlayacaktır. Mevcut seçenekleri görmek, markanız için istediğiniz görsel stili tanımlamaya yardımcı olur.
 • Ek teminat: kurumsal kimlik tasarımı sadece bir logo daha fazla olduğunu unutmayın. Ayrıca kartvizit, antetli ve diğer tasarım ürünleri tasarlamak mümkün olacak bir tasarımcı arayın.
 • İşbirlikçi: ideal olarak, tasarımcının yaptığı ürün ve pazar hakkında daha fazla şey biliyorsunuz. Bu nedenle, bu bilgileri logo tasarım sürecinin bir parçası olarak onlarla paylaşabilmelisiniz. Hatta onları eti ya da istediğiniz logolar en azından örnekler istiyorum bazı tasarım kavramları olabilir. Kalite tasarımcıları genellikle bu geribildirimi sürecin bir parçası olarak davet ederler.

Logo tasarımı zor bir süreç olabilir, zaman alabilir ve size para mal olabilir. Neyse ki, designbro gibi şirketler tam hizmet tasarımı ile yardımcı olmak için buradayız. DesignBro, sadece 199 $ ‘ dan başlayan logo tasarımı sunuyor. Daha fazla bilgi için bugün onları kontrol edin.

5. Kurumsal yazı tiplerini seçin

Markanızın yazı tiplerini seçmenin amacı, markanız için uyumlu bir tasarım geliştirmektir. Yazı tipleri marka logosu veya rengi kadar belirgin olmasa da, markanızın ne kadar tanınabilir olduğunu ve iletmek istediğiniz stili önemli bir rol oynamaktadır. Tipik olarak, bu işlemin bir parçası olarak en fazla üç yazı tipi seçmek isteyeceksiniz.

Üç Yazı Tipi Seçin

Seçtiğiniz üç ana yazı tipi vardır — biri logonuz için, biri büyük başlıklar için ve biri genel web sitesi veya yazılı kopya için. Bu üç yazı tipi, billboard, kamyon, önlük veya başka bir şey olsun, yazılı materyalinizin tamamı için birleşik bir görsel önlük sunacak.

 1. Logonuzdaki yazı tipi: logonuz yazı tipi, markanızın yazı tiplerinin en önemlisidir, çünkü diğer yazı tipleri için stili ayarlar. Adım dört-logo tasarımı tamamladıysanız-o zaman zaten logo yazı tipini seçtiniz.
 2. İkincil yazı tipi: ikincil yazı web sitesi başlık metni, tabela metni veya kartvizit ve antetli kağıt olarak kullanılacaktır. Logo yazı tipinize benzer bir yazı tipi seçin. Örneğin, logo yazı tipi sans serif ise, ikincil yazı tipi de sans serif olmalıdır.
 3. Kopya yazı : bu yazı amacı marka genel web sitesi kopya, menüler, notlar, harfler, PowerPoint sunumları ve her yerde genelinde tekdüzelik sağlamaktır. Bu yazı tipi, tüm düşünmek Arial veya Times New Roman’ın en basitidir.

Markanızın bir web sitesi varsa, internet güvenli bir yazı tipi seçmek isteyeceksiniz. Bu o kadar zor değil. Aşağıda özetlediğim işlem, bu tür yazı tiplerinin bir listesini sağlar.

Yazı Tiplerinizi seçme

Yazı tiplerini seçmek için üç yararlı kaynak vardır. Aşağıda listelenen kaynağın her biri web tabanlı yazı tiplerine sahiptir, böylece bunları web sitenizde sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

 • Google Fonts: Google’ın kütüphane 877 yazı tipi aileleri bulunmaktadır. Serif, sans serif, ekran, el yazısı ve monospace yanı sıra kalınlık, eğik ve genişlik-sen ortak stilleri göre arama filtreleyebilirsiniz.
 • Adobe TypekitAdobe, Google’dan daha geniş bir yazı tipi seçimine sahiptir, ancak çoğu maliyetle kullanılabilir (ortalama fiyat: 29.99$). Bazı stiller logolar için daha uygun olmasına rağmen, filtreleme araçları tam olarak neye bakmak istediğinizi özelleştirmenize izin verir.
 • Wordmark.bu: bu basit araç yazı sınırlı bir seçim göz atmanızı sağlar. Herhangi bir filtreleme seçeneği yok, ancak ne tür yazı tipleri stilleri mevcut olduğuna dair hızlı bir fikir edinmenin kolay bir yoludur.

6. Marka stili Kılavuzu oluşturma

Marka stil kılavuzunun amacı, markanızın görsel kimliğinin her bir öğesi için ayrıntılı yönergeler sağlamaktır. Genellikle, bu kaynak bir marka kitabı, kurumsal kimliği el kitabı veya marka tarzı kılavuzu olarak adlandırılır. Genellikle, yukarıda tartışılan marka kimliği tasarım bilgileri ve kaynaklarının tümü için talimatlar veya bağlantılar içeren bir PDF veya web sayfasıdır. Tüm görsel kaynaklarınız marka stil kılavuzunuzda saklanacak veya bağlanacaktır.

Aşağıda bir örnek kullanacağımız bir marka olan FedEx için marka kimliği tasarımının (kurumsal kimlik olarak adlandırılır) bir örneği verilmiştir. Ancak, her markanın stil kılavuzu farklı olacaktır. Örneğin, bir winemaker, etiket boyutları, logo yerleşimi vb. hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmalıdır. Bir restaurateur menü düzeni, ana yemekler için yazı tipleri, çanak açıklamaları için yazı tipleri ve diğerleri hakkında özelliklere sahip olabilir.

Marka stil kılavuzunuza dahil etmeniz gereken varlıklardan bazıları şunlardır:

 • Kartvizitler: kartvizitler, kurumsal kimliğinizi dağıtmanın en kolay yollarından biridir. En azından, şirket kartları marka renkleri ve logosu yer alacak.
 • Antetli ve zarflar: standart kurumsal kimlik tasarımı, genellikle logonuzu ve genellikle marka renklerinizi de içeren bir antetli kağıt içermelidir.
 • Web sitesi: bir markanın kimliğinin görüntülenmesinin en önemli yollarından biri web sitesi renkleridir. Kurumsal kimliğinizi güncellediğinizde, web sitenizin muhtemelen bir yenileme gerekir.
 • Ambalaj: Eğer satmak fiziksel mal, sana ihtiyacı olacak bir paket. İster kahve çantası, cupcake kutusu veya peçete olsun, özel ambalajınız markanızın görsel kimliğini tasvir etmelidir.
 • Üniformalar: ekip üyelerinizin giydiği şey bile kurumsal kimlik tasarımını iletebilir. Giyim operasyonun bir parçası ise, marka kimlik tasarımı o giyim neye benzediğini rehberlik edecektir.

İşletmenizin kullandığı her kaynak bu stil kılavuzunda açıklanmalıdır. Görsel her şey için bir depo olarak düşünün. Ek tasarımlar eklerken, örneğin yeni bir bakkal çantası tasarımı, stil rehberine ekleyeceksiniz. Stil kılavuzu, tüm tasarım detaylarının yaşadığı yer olup, kurumsal kimliği tasarımı için çok önemli olan uyumu korumanıza izin verir.

Logo tasarımına mı ihtiyacınız var? Kurumsal kimlik tasarımına mı ihtiyacınız var?

One Comment

 • Selin Biber dedi ki:

  Çok yararlı bir paylaşım olmuş. Kişiler markalarının çizgileri konusunda vizyon sahibi olmalı, öncelikle iş kurmak değil strateji markayı oluşturmak olmalı.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.