Skip to main content

Logo Nasıl Tasarlanır?

By 02 Nisan 2019Ocak 6th, 2020Blog

Bir iş, şirket veya kişisel Logo nasıl tasarlanır?

Logolar kolay unutulabilen ve akıldan çıkamayan logolar olarak ikiye ayırabiliriz. Aslında bunlara hikayesiz/hikayeli logo tasarımlarıda denilebilir. Logo tasarımı kurumsal kimliğin en önemli parçasıdır. Hatta kurumsal kimlik tasarımı logo tasarımı üzerine kurgulanır. Logo tasarımı olmadan kurumsal kimlik olamaz.

Logoyu hatırlatacak yada tanımamızı sağlayacak ne yapılabilir? Bir anı ya da belirli bir duyguyu ortaya çıkarabilecek tasarım nasıl yapılır?

Eğer markanız için bir logo oluşturma sürecine girmişseniz, tüketicilerin markanızı nasıl algılamaları gerektiği üzerine güçlü bir etki yaratmak için iyi bir konumdasınız. Gelelim asıl sorumuza “Logo nasıl tasarlanır?”

1. Bir hikaye oluşturun.

Markalar maddi bir kazanç elde etmek için oluşturulur. Ve karlı bir iş yapmak için, ürününüzün yanı sıra kendinizi de satabilmeniz gerekir. Kitle için güçlü hikayeler çok etkilidir. Bu sizin için ne anlama geliyor? Logonuzda mutlaka bir hikaye olmalı.

Bu logonun neye benzeyeceğini düşünmeden önce, şirketinizin arkasındaki hikayenin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Logonuz bir filmin olsaydı, neye benzerdi?

2. Markanızı tanımlayan kelimeleri listeleyin.

Artık bir hikayeye sahip olduğunuza göre, logo taslağınıza başlamanın zamanı geldi. Markanızı tanımlayan en iyi kelimeleri belirleyin. Defalarca düşünün. Daha sonra o kelimelerin eş anlamlılarını listeleyin. En az 10 kelime çıkarttıktan sonra bunları bir birleri ile uyum sağlayacak düzene sokun. Bu liste size rehberlik edecek.

3. Bu kelimelere dayalı eskizler

Kelimeleri hayal ederek kağıt üzerinde karalamaya başlayın. Her yeni konseptin kendi başına gelişmesine izin verin. İlk birkaçı güzel değilse bile hayal kırıklığına uğramayın. Yenilerinin sonucunu etkilemek için önceki eskizleri kullanarak rafine etmeye devam edin. Bu çizimler yol gösterecektir.

Logonuz için taslak çizerken, bu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

  • Şekli basit tutun. En sembolik bileşenleri yedi saniye veya daha kısa sürede çizebilirseniz, iyi durumdasınız demektir. Bu aşamada ne kadar yaratıcı olursanız, son logonuz o kadar iyi olur. Logonuz, tüketicilerinizin en çok hatırlayacağı şeydir. Dürüst olun.
  • Renkler en iyi arkadaşınız veya en kötü düşmanınız olabilir. Logonuzla renk eklemeniz gerekir, ancak hangi renkleri kullandığınız konusunda seçici olmanız gerekir. Bugün ve hedef pazarınızda hali hazırda kullanılan mevcut renk trendlerine dikkat edin. Genel bir kural olarak, üçten fazla renk seçmeyin. Ama lütfen, tüm gökkuşağını kullanmayın!

4. Araştırma yapın

Gözünüzü kapatın ve çizdiğiniz 10larca eskizden hangisinin fikri daha iyi ise ayrıştırın. Seçtiğiniz eskizleri ve fikirleri arkadaşlarınıza sorun. Hatta mümkünse müşterilerinize sorun. En verimli görüşleri toplayın.

Dürüst geribildirim için hazırlıklı olun ve kişisel olarak herhangi bir olumsuz yorum almayın. Bu eleştiriler sadece son logonuzu daha iyi hale getirecektir. Bir tasarıma dönüşmek için nihai bir kavram seçmek için geri bildirimleri kullanın.

5. Seçtiğiniz Eskizler

Tebrikler, harika bir logoya sahip olmak için iyi yoldasınız!

Logonuzu rafine etmeye başlamak için, seçtiğiniz çizime bakın ve kendinize sorun: bu çizim henüz hangi terimleri yakalamıyor? Eskizinizi daha da geliştirmek için bunları kullanın ve incelik için seçim yapmadığınız tasarımlarla ilgili en çok sevdiğiniz özellikleri geri ekleyin.

6. Logonuzun düzenini bir tasarım platformunda geliştirin

Şimdi, teknik alma ve kağıt çiziminizi kullanılabilir bir dijital formata dönüştürme zamanı. Bu tasarımı hayata geçirmek için, eskizinizi dijital formatta yeniden oluşturmak için birçok tasarım platformu var. En önemli şeylerden biri düzeni. Tüm metin ve şekillerinizin mükemmel bir şekilde aralıklı olduğundan ve logonun çevresiyle hizalandığından emin olun.

Logonuzun simetrik olması gerekmez, ancak farklı bağlamlarda hizalanmalıdır.

7. Renkleri belirleyin

Logonuzun renk şeması, tasarladığınız tuvalin rengine karşı harika görünebilir, ancak sonunda logonuz renkleri ile başlamadığınız arka planlara yerleştirilecektir. Her zaman koyu ve açık renkte olan arka planlarda logonuzun nasıl gözükmesi gerektiğini işlemelisiniz. Bazı durumlarda, tüm logonuzun rengini değiştirmeniz gerekebilir.

8. Bir yazı tipi seçin

Metni görüntülerle birleştirmenin zamanı geldi. Şirket adınız sembol olmadan kendi başına duruyorsa, bu metnin taşıyacağı yazı tipini düşünün. İster inanın ister inanmayın, yazı tipi seçiminiz işiniz hakkında çok şey söyleyebilir. Her kelime işlemcisinde standart gelen Genel yazı tiplerinden uzak durun.

9. Ölçeklenebilirlik Sağlamak

Logolar birden fazla platformda şirketinizi temsil etmek içindir. Logonuzun her parçası, logonun boyutuna bakılmaksızın okunaklı olmalıdır.

Bunun biraz ezici olabileceğini biliyoruz, ama yavaş al ve kendini acele etme. Bir tasarım hatası nedeniyle birkaç ay sonra baştan başlamak yerine, sabırlı olarak en güzel en uyumlu şekilde bitirmek daha iyidir. Logo nasıl tasarlanır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umarım etkili bir logo yaratmanız için birazcık yol göstermişimdir.

Bazı Kreatif Logo Tasarımları;

Ayrıca buraya tıklayarak hareketli logo tasarımlarınıda inceleyebilirsiniz. Logo tasarımı yaptırmak istiyorsanız buradan bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.