Logo Tasarımı

Logo tasarımı, markanızı en iyi şekilde temsil etmek için hazırlanan grafiklerdir. Herkes logonun ne olduğunu zaten bilir. Dışarıya baktığınızda yüzlerce logo görürsünüz. Her biri birbirinden farklıdır. Logo tasarımının en önemli işlevi ilk olarak dikkat çekmek ve rakiplerinden farklı gözükmesidir. Ayrıca sizi en iyi şekilde müşterilerinize tanıtması ve güveni sağlamasıdır.

Logo tasarımı, küçük bir sembol olmasına karşın çok büyük bir sorumluğa sahiptir! İyi bir logo markanızın temel taşıdır. Görüntüde küçük olsa da en fazla sorumluluk onlardadır. Logo neredeyse tüm materyallerinizde bulunmak zorundadır. Logo tasarlanırken her şeyiyle sizi ifade etmelidir. Renk dili, tipografisi, çizgileri vs.. Bu yüzden bir marka oluştururken ilk olarak profesyonel bir kişi ile çalışmanız gerekmektedir.

Logo, markaları simgeleyen görsel iletişim aracıdır. Markanızı kolayca tanınabileceği bir amblem, simge olarak kullanılan tasarımlardır. Logolar benzersiz bir şekilde tasarlanmış şirket adını, markayı temsil ederler. Online veya offline (bannerlar, mailler, antetli kağıt, reklam alanları vb) tüm mecralarda kullanılırlar.

Logonun kolayca tanınan ve amaçlarla ilişkilendirilen farklı işaret ve amblem türleri vardır. Örneğin, armalar bir ülkeyi veya aileyi tanımlamak için kullanılır. Yol işaretleri bilgi amaçlı tasarlanmıştır. Daha fazla dikkat çekmek ve bilgi aktarmak için kontrast renkler, basitleştirilmiş ama yine de şık formatlarda kullanırlar. Günümüzde, en popüler ve başarılı şirketler daha ​​sade daha güzeldir diyor, özellikle de bugün her şey çok hızlı hareket ederken müşterilerinizi etkilemek için daha az zamanınız var.

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Logonun en önemli görevi yaptığı işi ve o işin amacını en doğru şekilde aktarmaktır. Dolayısıyla logo tasarlanırken görüntüsünden önce amacı, hikayesi düşünülmelidir. Markanın hikayesi doğru ve estetik çizgilerle oluşturulmalıdır. Sonuç olarak logonun, belirli bir ürünü, markayı veya hizmeti en etkili şekilde iletmesi gerekir. En önemlisi özgün, eşsiz ve akılda kalıcı olmalıdır.

Logo nasıl tasarlanır sorusu için öncelikle iki şeyi aklımızda tutalım:

1. Tasarım bir çok strateji demektir. Evet, bir noktada görsel bir şeyler yaratmanız gerekir ama hepsinden önce strateji gelir. Çizimden daha fazla zamanı düşünmeye harcayacaksınız.

2. Tasarladığınız şey sadece bir logo değil. Logonun daha büyük bir görsel sistemin parçalarından biri olduğunu ve tek tek parçaların birlikte çalışması gerektiğini unutmayın.

Süreci sizin için 5 aşamaya bölelim.

1. Aşama: Keşif

Bu soru sorma aşamasında amacınız, şirketinizin neye inandığını, kim olduğunu, neyi başarmak istediğinizi ve oraya nasıl ulaşmak istediğinizi gerçekten anlamaktır.

Kendinize bu soruları sorun:

  • Neden bir logo istiyorsunuz?
  • Marka adınızın hikayesi nedir?
  • Rakipleriniz kim?
  • Hedef müşteri kitleniz kim?
  • Markanız hangi değerleri temsil etmeli?
  • İnsanlar logonuzu gördüğünde ne hissetmeli?
  • Logonun başlıca kullanım alanları neler?

2. Aşama: Araştırma

Stil, tipografi ve renk gibi konularda araştırma yapacağınız eğlenceli bir aşama. Renklerin uyandırdığı anlamları öğrenin, Mavinin banka logolarında sık kullanılması tesadüf değildir. Rakiplerinizi incelemeyi unutmayın. Daha sonra Dribbble, Behance gibi sitelere göz atın.

3. Aşama: Tasarım

Kağıt ve kalem ile skeçler çizerek çalışmaya başlayabilir ve yaratıcılığınızı zorlayabilirsiniz.

Vektör grafik düzenleme yazılımı için endüstri standardı Adobe Illustrator dır – ama ucuz değildir ve acemi dostu sayılmaz. Inkscape ve Vectr gibi benzer ücretsiz araçları deneyebilirsiniz.

Fontlar için Google Fonts arşivi ve  Font Squirrel kullanabilirsiniz.  MyFonts gibi sitelerden de font satın alabilirsiniz.

Biraz daha kolaylığa ihtiyacım var diyorsanız, online logo tasarım programlarını deneyebilirsiniz. Canva Logo Maker, Hatchful, LogoMakr gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

4. Aşama: Eleme

Birden fazla seçenek ile tasarım aşamasını tamamladıysanız şimdi eleme vakti! Bir logonun sade, akılda kalıcı ve harekete geçirici olması gerekir. Bunu düşünerek elemeye başlayabilirsiniz. Kullanım kolaylığı, kullanım alanları, trendlere yenik düşmeyecek zamansız bir stil, ve renk ile verdiği mesaj dikkat edilmesi gereken diğer kriterlerdir.

5. Aşama: Tanımla

Logonuz hazır, tebrikler! Bu son aşama, en az öncekiler kadar önemli. Logonuzu kullanacak kişiler, kullanılacak mecraları da göz önünde bulundurarak kurumsal kimliğinizin sınırlarını çizmelisiniz. Kullanılabilecek versiyonlar, renkler, formatlar, kullanılamayacak olanlar gibi konuları netleştirmelisiniz.

Çok aşamalı ve uzun bir süreç olduğunu düşünebilirsiniz ama günün sonunda şunu mutlaka hatırlayın.

Markalaşma, strateji ile başlar. Tasarım ile değil.

Logo’da Olması Gereken Temel Özellikler

Özgünlük, sadelik, kitle ile uyumu, kullanım olaylığı, çok yönlülük, hikaye, zamansızlık, yol göstericilik,, akılda kalıcılık, dikkat çekicilik…

Detaylı Makaleyi İncele

Logo Tasarım Süreçleri

Markanız için belirlediğiniz brief doğrultusunda ilk olarak araştırma ve beyin fırtınası gerçekleştiriyoruz. Araştırmalardan sonra markanızın hedef kitlesine ve hizmet sektörüne göre hikayesini önce kelimelere sonra çizgilere döküyoruz. Belirlediğimiz çizgiler ve renkler ile taslak çizimleri gerçekleştiriyor ve markanızın hikayesini logonuza yansıtıyoruz. Birbirinden farklı logo konseptlerinini sunum haline getirerek sizlere iletiyoruz. Böylece tasarımların gerçek dünyada nasıl etkileşime girdiğini görebilecek ve logoları hayal etmenize yardımcı olacağız.

Araştırma ve Analiz
Hikayenin Oluşturulması
Taslak Çizimler
Çizgi ve Renklerin Belirlenmesi
Logo’nun Tasarımı

Logo Neden Önemlidir?

Logolar markanın kimliğidir. Logo marka bilinci oluşturmak ve işinizi ifade etmek için çok önemlidir. Bir markayı düşündüğünüzde yazısından önce logosu gözünüzün önüne gelir. Rekabet ortamında dikkat çeken ve rakiplerinden ayrışan markalar her zaman daha başarılıdırlar.

Markalaşmanın Önemi

Marka, rakiplerinden ayrılırken pazarda benzersizliğine yardımcı olurken önemli bir rol oynar. Marka oluşturma süreci, işletmenizin benzersiz bir ad, hikaye, strateji ve görsel marka kimliği oluşturmasına bağlıdır. Bu süreçte sizlere en kreatif hizmeti vermek adına markanızın çizgilerini, renklerini detaylı strateji doğrultusunda oluşturuyoruz.

Logo Tasarımı Örnekleri

Logo Tasarımını Seviyoruz!

Logonuzu sevmeniz kesinlikle çok önemlidir. Marka oluşturma sürecine girdiyseniz, memnun olmadığınız güncel bir logo tasarımınız var ve kreatif yeni bir logo arayışına girmişseniz, size yardımcı olabiliriz.

İster minimalist tipografi tabanlı bir logoya ihtiyacınız olsun ister soyut amblem içeren bir logo arıyor olun, harika işler için hemen iletişime geçin.

İletişim