SOSYAL MEDYA TASARIMI

Hemen her gün takipte zorlanılabilecek kadar yeni bir reklam anlayışı gelmektedir. Günümüzde dijital ortam, sosyal medya iletişim bakımından en kullanışlı alandır. Çoğu marka satışlarını hızlandırmak, ürün tanıtımlarını yapmak amacı ile ilk olarak sosyal medya mecralarında rol oynarlar. Gelişmeler doğrultusunda grafik tasarımın alanları çok genişlemiş ve artık eş değer alanların alt kategori olmaktan çıktığını görmekteyiz. Dijital tasarımda bu alanlardan birisidir. İleride sektörlerde dijital tasarımcı, sosyal medya tasarımcısı ilanları da görebileceğiz.

SOSYAL MEDYA’DA DEĞİŞİM – ESKİDEN YENİYE

Hareketli resmin ilk popüler olduğu zamanlarda herkes Gif yapımına yönelmiş, daha sonrasında flash çıkması ile kitle flash’a dönmüştür. Hatırlamayanlar için zamanında yaptığımız banner çalışmasına bakabilirsiniz. Dijital medya çok değişken olması kitleyi Gif kullanımına tekrar itmiştir. 2014 sonlarında özellikle Facebook’ta Gif kullanımı hızla yayılmış, internet sitelerindeki hareketli görsellerde tamamen Gif’e dönmüştür.

Bir marka olarak sosyal medya paylaşımları paylaşımdan ibaret olmamalıdır. Kullanılan metinden grafiğine, paylaşılan zamandan kitlesine kadar birçok etken önemlidir. Özellikle ilk etapta grafik tasarım ile görsel kullanıcının dikkatini çekmeli anlaşılır metinleri okuttuğunda güven vermeli kişiyi inandırmalıdır. Buna karşın paylaşım zamanı en önemli etkenlerdendir. Türkiye’de en fazla sosyal medya kullanımı saat 16:00 civarlarındadır (İş yerlerinin mola zamanı). Diğer yandan kitleye göre paylaşımı da şöyle örnekleyebiliriz; bir kadın giyim markası erkek cüzdanı direk paylaşırsa etkisi “0” olur. Ancak erkek cüzdanı yeni yıl ya da 14 Şubat gibi günlerde “Kadınlara Hediye Önerileri” başlığı altında paylaşması etkileşimini kuvvetli tutar.

SOSYAL MEDYA ÖRNEKLERİ

  1. masterdynamic: https://www.instagram.com/masterdynamic/
  2. artpulation: https://www.instagram.com/artpulation
  3. pinterest: https://tr.pinterest.com/cihanbuyukakkas/manipule/

Sosyal Medya Tasarımı

SOSYAL MEDYA TASARIMI

Kısaca özetlemek gerekirse; bildiğiniz üzere bir paylaşımı tamamen etkileyen tasarımdır. Dikkat çekiciliği, altın oranı, mesajı doğru iletmesi vb gibi kavramlar bir tasarımcıdan beklenendir. Tasarımda önemli bir faktörde kurum kimliğidir. Kurum kimliğine uygun şekilde tüm mesajı tasarımla iletmek meziyet gerektirir. Firmaların istekleri doğrultusunda animasyonda tasarlanabilmektedir.

Instagram Feed Tasarımı

Kurgu Maili Tasarımı

Sosyal Medya Feed Tasarımı

3D Mockup – Mağaza

Dergi İlanı Tasarımı

Yılbaşı İndirimi