Skip to main content

UX ve UI Tasarım Nedir?

By 16 Ağustos 2018Nisan 16th, 2020Blog

Tasarım, geniş bir konu akışıdır ve grafik tasarımla sınırlı değildir. Birisi “Tasarımcıyım” derken, her gün yaptıkları şeyi hemen hemen netleştirmez. Birlikte tasarımı dik tutan çok sayıda sorumluluk vardır.

Tasarımla ilgili roller, grafik tasarım, iç mekan tasarımı, moda tasarımı, seramik tasarımı, baskı tasarımı ve daha birçok alanda mevcuttur. Göreceli olarak son zamanlarda teknoloji şirketlerinin ekranlar için arayüz oluşturmaya odaklanmış akımı ile birçok yeni tasarım rolü ortaya çıkmıştır.

UX yazılımcısı veya UI tasarımcısı gibi iş başlıkları, tasarım rollerinin geleceği olarak ortaya çıkmıştır.

UX ve UI Farkı

UX tasarımı kullanıcı deneyimi tasarımını ifade ederken, UI tasarımı kullanıcı arayüz tasarımını ifade etmektedir. Bunların ikisi de bir BT ürünü için çok önemli ve birlikte çalışmak zorundalar. Birbirine çok entegre olmasına rağmen, rolleri oldukça farklıdır ve farklı süreçleri içerir.

UX Kullanıcı Deneyimi

UX tasarımı nispeten yeni bir alandır, ancak birçok şirket sadece müşterilerini çekmek ve elde tutmakta başarılı olmak için ihtiyaç duydukları gerçeğinide biliyorlar. Birçok kişi için, “tasarım” kelimesi, yaratıcılığı, renkleri ve grafikleri, gerçekten doğru tanımının işlevsellik içinde olduğu ve aynı zamanda onları kullanan insanlar için kusursuz bir deneyim sağlayan ürünler üretme süreciyle ilişkilidir. UX tasarımcısının işi muhtemelen ilk başta gizemli görünecek (“Bekle, grafik çizmiyorsun?”) Ve en iyi şekilde kafa karıştırıcı olacak. (“Yeni tasarımcı neden insanlarla görüşüyor?”)

Hedef müşterilerin kim olduğunu ve ürününüzle deneyimlerini nasıl en değerli veya “keyifli” hale getirebileceğini bilmek, UX tasarım ekibinin sorumluluğundadır. Bu nedenle, “işlevsellik”, “kullanılabilirlik” ve “kullanıcı uyarlanabilirliği”, ürüne yönelik öncelikleri arasında en üst sırada yer alır. UX tasarımcıları genellikle dijital ürünlerin geliştirilmesine odaklanır, ancak teori ve süreç hemen hemen her şeye uygulanabilir:

Strateji ve Bağlam:

Rakip analizi
Müşteri analizi
Ürün Yapısı / Stratejisi
Içerik geliştirme

Wireframing ve Prototipleme:

Wireframing
Prototip
Test / Yineleme
Kalkınma planlaması

Yürütme ve Analiz:

UI UX Tasarımcıları ile Koordinasyon
Geliştiricilerle Koordinasyon
Takip Hedefleri ve Entegrasyon
Analiz ve Yineleme

Yani, parça pazarlamacı, parça tasarımcısı, bölüm proje yöneticisi; UX rolü karmaşık, zorlayıcı ve çok yönlüdür. Ürünün yinelemesinin, analiz veya test ile bağlantılı olarak iki kez söz edildiğini görüyorsunuz. Ama gerçekte onu listedeki diğer her öğenin arasına koyarsın. Nihayetinde amaç, iş hedeflerini, kullanıcının her iki tarafını da tatmin edecek bir test etme ve iyileştirme süreci ile kullanıcının ihtiyaçlarına bağlamaktır.

UI: Kullanıcı Arayüzüdür

Hepimiz biliyoruz ki bir uçak kokpitten kontrol edilerek uçabilir. Uçmak için UX var, ama kontroller, sezgisel olmayan bir şekilde düzenlenmiştir – karmaşık bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.


Harika bir kullanıcı arayüzü oluşturmak, özellikle sezgisel olması gerektiği için bir meydan okumadır.

Bir araştırmada sorulduğunda Samsung telefonları ya da Apple telefonları gibi insanlar, çoğu insan Apple’ı sevdiklerini söyledi. Her iki marka da bir ürünle aynı telefon deneyimini yaşatsa da, insanlar büyük ölçüde birini tercih ediyorlar, neden?

Apple telefonlarını neden daha çok sevdiklerini sormak gerekirse, yanıt tutarlı ve acildi: “Apple telefonunu çok daha sezgisel buluyorum.”

Anketörün yanıtı: “İlginç – bana nasıl daha sezgisel olduğunu gösteren bazı örnekler verebilir misiniz?”

Bu soruyla, glee “Şüphesiz, Apple daha sezgisel – bunu nasıl sorgulamana meydan okuyorsun” diyerek sanki şoka ve dehşete dönüşüyor!

Bu noktadan, “sadece çalışır” dan “sadece çalışır” dan “Apple uygulamaları daha tutarlı bir görünüm ve his var” seçeneğine “daha ​​basit” arasında değişen bir tür cevap bulmaya çalışıyorlardı.

Apple’ın kullanıcı arayüzü UX’de çok iyi bir şekilde yer alıyor, orada olduğu gibi hissetmiyor. UI ne kadar kesintisiz olursa, ürün daha sezgiseldir.

UI Designer’ın işi aşağıdakileri içerir:

Bak ve Hisset:

Müşteri analizi
Tasarım araştırması
Markalaşma ve Grafik
Geliştirme Kullanıcı Kılavuzları / Öykü Çizgisi

Duyarlılık ve Etkileşim:

UI Prototipleme
Etkileşim ve Animasyon
Tüm Cihaz Ekran Boyutlarına Adaptasyon
Geliştirici ile Uygulama

Bir kullanıcı arayüzü tasarımcısı, teknolojinin insanları kullanması için kolay ve sezgisel hale getirir. Kullanıcı arayüzü tasarımcıları, kullanıcıların doğrudan ürünle etkileşimde bulunduğu alanlarda çalışır.

Harika görünen ama kullanımı zor olan bir şey, harika kullanıcı arayüzü ve kötü UX’in bir örneğidir. Oldukça kullanışlı görünen bir şey büyük UX ve zayıf UI örneğidir. Bunu düşünmeye başladığınızda, yukarıdaki katmandaki kişinin anlayışı, bir kullanıcının bakış açısından tamamen doğru değildir. UI veya UX’den biri zayıfsa, kullanıcı bir alt ürünü algılar. Bu, hem UI hem de UX’in tek başına harika olmaktan öteye ihtiyacı var demektir. Sadece birbirleriyle kusursuz bir şekilde uyum sağladıkları zaman ikisinden birini yapar ve uzatma yoluyla ürün mükemmelleşir.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.