Skip to main content

UX ve UI Tasarımı Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

By 02 Şubat 2019Blog

UX (User Experience/Kullanıcı Deneyimi) ile UI (User Interface/Kullanıcı Arayüzü) tasarımcılığı özellikle web sitesi ve mobil uygulama alanlarında sıklıkla kullanılıyor.

En basit şekilde anlatmak istersek şu an kullandığınız bir telefon uygulamasını açtığınızda karşınıza çıkan görsel tasarım, ikonlar, renkler UI tasarımcısı tarafından tasarlanıyor. UX tasarımcısı ise uygulamayı kullanıcı dostu haline getiriyor, menüsünü kolay kullanılacak şekilde geliştiriyor, menülerin hızlı bulunmasını sağlıyor ve sadeleştiriyor.

Bir ürünü iki şey iyi hale getirir, özellikler ve detaylar. Özellikler, insanları ürününüze çeker, detaylar ise onları ürününüzde tutar.

Bir UX tasarımcısı, kullanıcı akışını, örneğin bir kullanıcının bülteninize kaydolmak için atacağı adımları tasarlayacaktır. Ama kullanıcıların izleyecekleri adımlar nelerdir ve başarılı olup olmadıklarını nasıl anlayacaklar? İşte bu noktada devreye UI giriyor. Tasarım UI tasarımcısına aktarılır. UI tasarımcısı, bu etkileşimlere renk ekleyerek ve orijinal tasarıma vurgu yaparak, kullanıcılara bülten kayıt işleminde başarılı bir şekilde gezinmeleri için ihtiyaç duydukları ipuçlarını verecektir.

UX tasarımı veya kullanıcı deneyimi tasarımı, kullanıcı ihtiyacının tanımlandığı süreçtir . Buradan, daha sonra test yoluyla doğrulanan (veya geçersiz kılınan) kabaca bir prototip çizilir. Hem iş modeli hem de değer önerisi onaylandığında, ürün üretilir.

UI tasarımını veya kullanıcı arayüzü tasarımını ise şöyle düşünebilirsiniz:

UI (Kullanıcı Arayüzü) Tasarımı = Görsel Tasarım + Etkileşim Tasarımı

Görsel tasarım, sitenin görünümü ve duygusudur; markasıdır. Etkileşim tasarımı, kullanıcıların sitenizle etkileşimde bulunma şeklidir. Birisi sitenizdeki bir düğmeyi tıkladığında, düğmenin fark edilir bir şekilde değişmesi, kullanıcılara başarılı olduklarını hissettirir. Bu, hem çekici hem de kullanımı kolay olacak bir renk şeması ve tipografi seçmeyi içerir. Bununla birlikte, renk seçimleri, tipografi ve etkileşimler, tasarımcının kişisel tercihine değil, UX tasarımcıları tarafından geliştirilen hedef kitleye özgü nedenlere dayanmaktadır. Bunlarla UI tasarımcıları, hedeflerine ulaşmak için ne yapmaları gerektiğini ve ne zaman yapmaları gerektiğini bildirerek, kullanıcılara rehberlik edecek bir görsellik sunar.

Etkileşimleri hem UX, hem de UI tasarımcıları tasarlasalar da, UX tasarımcıları makro-etkileşimlerin mimarları olarak, UI tasarımcıları da ayrıntılara odaklanan mikro-etkileşimlerin yapımcıları olarak düşünebiliriz

​​​UX, Kullanıcıların Hedeflere Ulaşmasına Yardımcı Olur, UI Duygusal Bağlantıları Kurar.

Somut bir örnek verelim. Kedi maması satışı yapılacak bir websitesi hazırlıyorsunuz. UX tarafı, bu projede öncelikle kedisi olan insanlar için neyin önemli olduğunu, kedileri için değer verdikleri ya da ihtiyaç duydukları şeyleri anlamaya çalışırlar. Soru sorarlar, insanları gözlemlerler, insanlarla röportaj yaparlar, prototip yaparlar ve işlerini ve ürün önerilerinin işe yarayıp yaramadığını görmek için bazı testler yapabilirler.

Normalde, bir ürün veya uygulama oluşturup oluşturmayacağınıza karar verirken UX tasarımı ve araştırması ilk adımdır. UX tasarımcıları, ürün fikirlerini doğrulayacak ve ürünün gelişimini yönlendirecek araştırmaların çoğunu gerçekleştirmektedir.

Prototip birkaç kez yinelendikten ve büyük ölçüde sonuçlandırıldıktan sonra (kullanıcı için) UI tasarımcısı, görsel tasarım ve mikro etkileşimler üzerinde çalışmaya başlar ve çalışmaya başlar.

Kullanıcı Arayüzü tasarımı, sadece kullanıcı arayüzleri içindir. Bu, bilgisayarların, tabletlerin ve mobil cihazların grafik kullanıcı arabirimleriyle sınırlı olduğu anlamına gelmez. Günümüzde saatler, çamaşır makineleri, araba panoları, otomatlar, bilet büfeleri ve çok daha fazlası gibi birçok ürün üzerinde arayüzler görüyoruz. Kullanıcı deneyimi tasarımı geniş bir alan ve gün geçtikçe daha popüler hale geliyor.

Sonuç olarak,

UX’i UI’dan veya UI’ yı UX’ten ayrı tutmak neredeyse imkansızdır. Ancak UX tasarımı, kullanıcıların platformlar ve hizmetler arasında anlamlı görevler gerçekleştirmesine yardımcı olur. UI tasarımı, insanlara çekici ve estetik açıdan hoş arayüzler yaratır.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.