Web Sitesi Tasarımı

Web sitesi tasarımı, içeriğin bir internet tarayıcısı yardımıyla internet üzerinden erişebileceği elektronik web sayfalarda sunulması amacıyla benzer bir yaratım sürecidir. Belirli bir amaç için belli prensiplerin rehberliğinde, fikirlerin toplanması ve estetik olarak düzenlenmesi ve uygulanması sürecidir.

Web sitesi tasarımı, girdiğiniz herhangi bir internet sitesinde gördüğünüz tüm sayfaları, içerikleri kapsamaktadır. Markanıza özel tasarlanan web siteleri günümüz teknolojilerine uyum göstermesi gerekmektedir. Kısacası internet sayfanızın elbisesi de diyebiliriz. Nasıl ki giysi seçimi ve kullanımı insanlar için çok önemli bir husussa web sitesi tasarımı da markanızın dış görünümü için çok önemli bir durumdur. Özellikle firmaların web sitelerinden büyük geliri mevcuttur, firmalar bu nedenle sayfalarını özel tasarım teknikleri ile süslerler.

Web siteleri grafik tasarımlarla değerli kılınmalıdır. Sadece bir güzel tema ile güçlü duruş sergileyemezsiniz. Aynı zamanda içerikleriniz ve grafik tasarımlarınızda orjinal olmalıdır. Her sezon yenilik gösteren moda gibi tasarımlarınada her daim yenilik gelmektedir.

İnternet, günümüzde yaşam tarzını değiştirebilecek bir etkiye sahip olmayı başarmıştır. Artık yaşamımız internetin özelliklerine göre şekillenmekte ve buna bağlı olarak da değişebilmektedir. İnternet siteleri, yaşamımızda hükmetmeye başlamış, bu durum aynı zamanda bize bir takım faydalar da sunmuştur.

Rekabet ortamı, kaliteli web tasarım çalışmalarına da ortam hazırlar.  Dünyada hizmet veren en büyük fabrikalardan tutun da en küçük mağazalara kadar her seviyeden işletmenin web sitelerine ihtiyacı bulunmaktadır. Bu işletmeler, dünyada yeni bir düzen kurulmasını sağlayan sanal ortamda da varlıklarını sürdürmelidirler. Özellikle sosyal ağ sayfalarının gelişmesiyle beraber insanlar tüm duygularını bu ortamda yaşamakta ve paylaşımlarını da bu alanda yoğunlaştırmaktadırlar. İnternet, firmalar açısından önemli bir pazardır. Firmalar, satışlarını bile bu pazar üzerinden yapma imkanına sahiptirler. Bu durum, web tasarım kavramının gelişim göstermesine fayda sağlamıştır.

Öyle ki site tema satışlarıyla ilgili bir çok site açılmıştır. Bunlardan en başarılı olanı ise Envato firmasıdır. Bir çok layout sunumları ve panelleriyle birlikte uygun fiyatlı ve iyi işçilikle hazırlanmış bazı tema örneklerine aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

Web Tasarım Unsurları

Web tasarımı, aşağıdaki gibi tüm tasarım türleri ile aynı temel görsel öğelerin çoğunu kullanır:

Düzen: Grafikler, reklamlar ve metinlerin düzenlenme şeklidir. Web dünyasında kilit hedef, aradıkları bilgiyi ilk bakışta bulmaya yardımcı olmaktır. Bu, tasarımın dengesini, tutarlılığını ve bütünlüğünü korumayı içerir.

Renk: Renklerin seçimi kurumsal kimliğe, amaca ve müşteriye göre değişir. Her rengin kendi anlamı ve kişiye hissettirdiği duygu vardır. Örneğin en pazarlamada en dikkat çekici renk turuncudur, satış odaklıdır. Bu bağlamda müşterinin kurumsallığı doğrultusunda doğru olan renkleri en uygun yerlerde kullanmak gerekir.

Grafikler: Grafikler, tümü web tasarımını geliştiren logolar, fotoğraflar, küçük resimler veya simgeler içerebilir. Kullanıcı dostu olmaları için, bunların çok sıkışık hale getirilmemesi veya yüklenmesinin yavaş olmaması nedeniyle web sayfasının rengi ve içeriği ile uygun şekilde yerleştirilmesi gerekir.

Yazı Tipleri: Çeşitli yazı tiplerinin kullanımı bir web sitesi tasarımını geliştirebilir. Çoğu web tarayıcısı, yalnızca “web güvenli fontlar” olarak bilinen belirli sayıda yazı tipini okuyabilir, böylece tasarımcınız genel olarak kabul edilen bu grup içinde çalışır.

İçerik: İçerik ve tasarım, sitenin mesajını görseller ve metinler yoluyla geliştirmek için birlikte çalışabilir. Yazılı metin, okuyucuyu karıştırmamak ve istediklerini vermek için sitenin yerinde kalabilmesi için her zaman alakalı ve yararlı olmalıdır. İçerik, arama motorları için optimize edilmeli ve alakalı anahtar kelimeler içeren uygun uzunlukta olmalıdır.

Kullanıcı Dostu Olmak

Bir siteyi güzel ve görsel olarak çekici kılan temel öğelerinin yanı sıra, bir web sitesi de her zaman son kullanıcıyı dikkate almalıdır. Aşağıdaki faktörlere dikkat edilerek kullanıcı dostu olunabilir.

Gezinme: Web tasarımında site mimarisi, menüler ve diğer gezinme araçları, kullanıcıların nasıl göz atıp arama yaptıkları dikkate alınarak oluşturulmalıdır. Amaç, kullanıcının siteyi rahatça dolaşmasına ve ihtiyaç duydukları bilgiyi verimli bir şekilde bulmasına yardımcı olmaktır.

Multimedya: Tasarımdaki ilgili video ve ses uyarıları, kullanıcıların bilgileri kavramasına ve anlayışı kolay ve hızlı bir şekilde geliştirmesine yardımcı olabilir. Bu, ziyaretçileri web sayfasında daha fazla zaman geçirmeye teşvik edebilir.

Uyumluluk: Görüntüyü artırmak için farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde eşit derecede iyi performans göstermek için web sayfasını tasarlayın.

Teknoloji: Teknolojideki ilerlemeler tasarımcılara her zaman taze, dinamik ve profesyonel bir web tasarımına izin veren, hareket ve yenilik ekleme özgürlüğü veriyor.

Etkileşimli: Tasarımda yorum kutuları ve fikir anketleri ekleyerek aktif kullanıcı katılımını ve katılımını artırın. Kullanıcıları ziyaretçilere, e-posta formları ve bülten abonelikleriyle müşterilere dönüştürün.

Yaratıcılık

Dikkat Çekme: Kullanıcı giriş yaptığında de-motive olmamalı ilgi çekici paylaşımlarla hareketli animasyonlarla sitede tutmayı başarabilmelisiniz.

Minimalist:  Siteleriniz hem şık hem sade olmalıdır. Doğru bilgiyi kısaca kullanıcıya akıcı bir dille vermelidir.

Neden Bir Web Siteniz Olmalıdır?

Örnek Web Sitesi Tasarımları

Sitenizi uygun bütçeler ve kurum kimliğinize en uygun şekilde hazırlıyor, devamında da sürekli destek oluyoruz. Bazı işlerimizi portfolyomuzdan inceleyebilirsiniz.  İş birliği veya herhangi bir sorunuz için iletişim menüsünden irtibata geçebilirsiniz.

Kurum veya kişisel web sitelerinizi özenle günümüz teknolojilerine modernize ederek tasarlıyoruz.