Skip to main content

Marka Nasıl Oluşturulur?

By 14 Haziran 2020Ocak 30th, 2021Blog, İnceleme

Marka Nasıl Oluşturulur?

Her yıl piyasa rekabetinin daha şiddetli hale geldiğini biliyoruz. Dolayısıyla, bir işletmeniz varsa ve potansiyel müşteriler için savaşırken geride kalmak istemiyorsanız, belirli bir pazarlama stratejisi izlemeniz gerekir. Ayrıca, uzun vadeli hedefler belirlemek istiyorsanız, bir markanın nasıl oluşturulacağını bilmek zorundasınız.

Marka Nasıl Oluşturulur?

Marka Nedir?

Müşterilerin gözünde marka, şirketinizin imajıdır. Bir işletme sahibi için marka sadece bir logo değildir. Marka, şirket gelenekleri, kurumsal reklam, müşteri odaklı strateji vb. içerir.

Neden bir markaya ihtiyacınız var?

Kendi pazarınızı fethetmek ve kalıcı olmak istiyorsanız, marka oluşturmadan başaramazsınız. Bunu er ya da geç yapmak zorunda kalacaksınız. Mesela, spor giyim hakkında konuşurken hangi şirketler gelir aklınıza? Evet elbette. Nike, Adidas, Reebok, vb. Çünkü bu şirketler sektörlerindeki en başarılı şirketlerden biri. Dahası, uzun bir geçmişleri var ve markalaşmaya çok önem veriyorlar.

Marka Nasıl Oluşturulur: 7 Adım

1. Hedef Kitleni Belirle

Hedef Kitlesi

Potansiyel müşterilerinizin kim olabileceğini anlamalısınız. Bu nedenle, hedef kitlenizi tanımlarken düşünmeniz gereken kriterlerin bir listesi:

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Aylık gelir
 • Yaşam tarzı
 • Meslek
 • Coğrafya vb.

Neredeyse herkesi dahil etmeye çalışmayın! Bu durumda, müşteriye dönüştürülen kişilerin oranı son derece küçük olacaktır.

2. Marka Misyonunu Belirle

Marka Misyonu

Marka mesajı, marka nasıl oluşturulur sorusunun kilit unsurlardan biridir. Markanızın neden var olduğunu düşünmeniz gerekiyor. Bu marka neden var? En başarılı markalar marka misyonlarını sloganlarında belirtir.

Mesela, ünlü otomobil markası Audi’nin ses tonunu düşünelim. Bu şirketin sloganı ‘Teknoloji ile İlerlemek’ anlamına gelen ‘Vorsprung durch Technik’. Bu nedenle, birincil hedeflerinin müşterilerine en yeni otomobilleri sağlamak olduğunu belirtmek için güçlü bir istekleri var. LG’nin ‘Life’s good.’ sloganına bakın. LG’nin yöneticilerinin müşterilerini çok daha kolay yaşamaları için bir yol belirlediklerini görebiliyoruz.

3. Logonu Tasarla

Sonra, şirket logonuzu düşünmeye başlayın çünkü bu markanızın çekirdeğidir. Lütfen uğraştığınız işin altını çizen bir logo tasarlamanın iyi bir fikir olacağını unutmayın. Her şey markanızın görsel kimliği ile ilgilidir. Markanızı olabildiğince mükemmel bir şekilde temsil etmelisiniz. Peki logo nedir? Bunun sadece belirli bir şekil olduğuna inanıyorsanız, yanılıyorsunuz.

Logonuz benzersiz olmalıdır. Aksi takdirde, insanlar ona diğerleri gibi davranırlar. Günümüzde belirli bir sembolle kullanılan logolar popüler. Sembol ve yazıyı birleştirmeyi de tercih edebilirsiniz. Bu, marka kimliğinizi oluşturmanıza yardımcı olur. İnsanlar logonuzu bir reklam panosunda veya internette gördüğünde, şirketinizi ve kullanıcılara neler sunduğunu hatırlarlar. Güçlü bir markanın anlamı budur!

4. Bir Pazarlama Planı Oluştur

Marka Stratejisi

Rakiplerinizden sıyrılmak istiyorsanız, onları iyi tanımanız gerekir. Bu nedenle, bir pazar araştırması yapın ve aşağıdakileri öğrenin:

 • Rakiplerin ne satıyor?
 • Nasıl üretiyorlar?
 • Ürünlerinin artı ve eksileri neler?
 • Hangi tanıtım kanallarını kullanıyorlar?
 • Hangi sosyal medya platformlarını kullanıyorlar?

5. Websitenin Kullanıcı Dostu Olduğundan Emin Ol

 

Kullanıcı Dostu Tasarım

Kullanımı kolay bir websitesi, her güçlü marka için bir zorunluluktur. Şirketiniz için bir websitesi oluştururken, kurumsal tarzınızı yansıtması gerektiğini unutmayın. Bir internet kullanıcısı websitenize girdiğinde, bunun belirli bir markanın sayfası olduğunu anlamalıdır. Ve bu mümkün olduğunca hızlı şekilde. Ardından, websitenizi kullanıcı dostu hale getirmeye çalışın. Profesyonel bir web sitesi tasarımı için tıklayın.

6. Sosyal Medya Pazarlaması Yapın

Sosyal Medya Yönetimi

Bir markanın nasıl oluşturulacağını artık biliyorsunuz, ama işletmenizi nasıl tanıtacağınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa, adres sosyal medya. Günümüzde sosyal medya pazarlaması, iş tanıtımı hakkında konuşurken en yararlı araçlardan biridir. Ama nasıl kullanılır? Her şeyden önce, Adım # 1’e dönün. Hedef kitlenizde en popüler sosyal medya platformlarını bulmaya çalışın. Ardından, bu sosyal ağda bir hesap oluşturun ve güçlendirmeye başlayın. Bakınız: Sosyal Medya Tasarımı

7. Geri Bildirimleri Paylaş

Geri Bildirim

Bugün çoğu insan bir şey satın almadan önce onunla ilgili müşteri yorumları arar. Önceki müşterilerinizden geri bildirim göndermelerini isteyin ve ardından websitenizde ve sosyal ağlarınızda yayınlayın. İlk olarak, onlara bunun için bir şey teklif etmeniz gerekecek. Örneğin, bir sonraki satın alımda indirim veya başka bir şey olabilir. Zamanla, markanız yeterince popüler olduğunda, müşterileriniz bir ödül beklemeden bir geri bildirim bırakacaktır. İnsanların sizden daha çok, müşterilere inanması daha olasıdır.

Bir marka oluşturmak o kadar kolay değil. Biraz zaman ve çaba gerektirebilir. Bir kez daha gözden geçirelim.

 • Hedef kitleni belirle
 • Marka misyonunu belirle
 • Logonu tasarla
 • Bir pazarlama planı oluştur
 • Kullanıcı dostu bir websitesi oluştur
 • Müşteri geri bildirimlerini paylaş

One Comment

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.