Skip to main content

Tasarımda Minimalizm

By 12 Haziran 2020Ocak 30th, 2021Blog, İnceleme

Tasarımda Minimalizm Nedir?

Güzel sanatlardan, mimariden, grafik tasarımdan, yaşam tarzına kadar, minimalizmin etkisinden kaçabilen kalmadı. Kökleri 18. yüzyıl Zen felsefesi değer ve prensiplerine kadar izlenebilse de, büyük ölçekli etkisi hala dikkat çekicidir. Dünyanın dört bir yanındaki grafik tasarımcılar bu trendi son on yılda tamamen benimsedi ve sonuçlar cesaret verici olmaktan daha fazlası oldu. Temiz, zarif web sitelerine, şık instagram içeriklerine ve basit ve etkili UI / UX arayüzlerine olan büyük ilgi, minimalist trendin modasının geçmeyeceğini doğruluyor.

Tasarımda Minimalizm

Grafik Tasarımda Minimalizmin Temel Prensipleri

21. yüzyılın ilk on yılı, şüphesiz, tüm şekil ve boyutların içeriğinin dünyamızı aşırı saturasyon noktasına taştığı zaman olarak tarihe geçecektir. Süslü görsellerin dikkatimizi çekmek için yarıştığı bir dönemde, “daha az daha fazladır” ilkesine dayanan grafik trendin geri dönüşü uzun zamandır beklenen bir temiz havayı temsil ediyor.

Bununla birlikte, yaygın inanışın aksine, etkili minimal tasarımda gözle görülenden daha fazlası vardır. Arkasındaki kurallar basit görünebilir, ancak az şey söyleyerek çok şey söyleme yeteneğini parlatmak, yıllarca keşif ve uygulama gerektiren bir süreçtir.

Sadelikte Uzmanlaşmak

Grafik tasarım söz konusu olduğunda, sadelik, gözlemcinin dikkatini çekmede ve bir ürünü anlamalarına yardımcı olmada çok önemli bir rol oynar. Karışımda ne kadar az öge varsa, bu hedeflerin her ikisinin de başarı şansı o kadar yüksektir. Herhangi bir grafik bölümü bir tasarım ürününün okunabilirliğini veya kullanılabilirliğini olumsuz etkiliyorsa, değiştirilmesi veya çıkarılması gerekir.

Minimalizm, renklerin sınırlı kullanımını gerektirir. Ancak bu, minimalist tasarımda tamamen sınır dışı olan renkler olduğu anlamına gelmez. Düşünülmüş bir kontrast kullanımı ile, tasarımcılar en önemli unsurlara dikkat çekmek için canlı renklere dokunulabilir. Minimalist grafik tasarım sadece basit, okunması kolay fontlara izin verir. Etkileyici, tuhaf veya başka şekillerde çarpıcı yazı tiplerinden her ne pahasına olursa olsun kaçınılır ve farklı yazı tiplerinin kombinasyonları çok dikkatli bir şekilde yapılır.

Tasarımda Minimalizm

Denge Sağlamak

Tüm grafik unsurlar arasındaki görsel uyum minimalist tasarımın bir diğer gerekliliğidir. Bir tasarım hedefi olarak denge, alan boyunca uygun şekilde dağıtılması gereken şekiller, renkler ve boşluklar arasındaki ilişkiye karşılık gelir. Bunu başarmak için, websitesi tasarımında, örneğin, grafik tasarımcıları genellikle tüm önemli ögelerin konumlarını hizalamaya ve kontrol etmeye yardımcı olan grid sistemleri kullanırlar.

Bazı örnekler: https://www.shutterstock.com/tr/search/minimalist

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.