Skip to main content

Web ve Mobil Tasarımlarınızı Test Etmek İçin En İyi Prototipleme Araçları

By 26 Ocak 2019Mart 21st, 2019Blog, Öneri

Prototipleme, tasarım sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır, çünkü sizin ve ekibinizin kavramları gözden geçirmesine ve bir projenin ilk aşamalarında geri bildirimleri paylaşmasına olanak tanır. Bir web sitesinin veya mobil uygulamanın etkileşimli bir modelini oluşturarak, geliştirmeye çok fazla zaman veya para yatırmadan önce tasarımınızın akışındaki ve kullanılabilirliğindeki eksiklikleri belirleyebilirsiniz.

Her tasarımcı, makbuzları için benzersiz bir ihtiyaçlara sahip olsa da, aşağıdaki araçların her biri, tek bir kod satırı olmadan yüksek düzeyde etkileşimli konseptler oluşturmak için gereken işlevselliği ve esnekliği sunar. Umarım, listemizi okuduktan sonra, web ve mobil tasarımlarınızı test etmek için mükemmel bir araç bulacaksınız.

InVision

InVision, tasarımcıların web ve mobil projeler için son derece etkileşimli örnekler oluşturmalarını sağlayan web tabanlı bir prototipleme aracıdır. Doğrudan InVision uygulamasında tasarımlar oluşturamazken, statik sayfa tasarımlarınızı araca yükleyebilir ve ardından bunları tam etkileşimli maketlere dönüştürmek için sıcak noktalar ekleyebilirsiniz. Ek olarak, InVision Sketch veya Photoshop belgelerinizle senkronize etme yeteneğine sahiptir ve tercih ettiğiniz tasarım paketi programında prototipinizi gerçek zamanlı olarak güncellemenizi sağlar.

Özellikler açısından InVision, iş akışınızı kolaylaştırmak için önizleme modu, sıcak nokta oluşturma modu oluşturma, varlıkları ekip üyelerine teslim etme modunu inceleme, yorumlar, sürüm kontrolü ve dosya senkronizasyonu dahil olmak üzere çok çeşitli değerli araçlara sahiptir. Ayrıca, tasarımınızı hayata geçirmenize yardımcı olabilecek çeşitli geçiş animasyonları ve mobil hareketler (kaydırma, vurma, vb.) Sunar. InVision’daki en sevdiğim özelliklerden biri, herhangi bir tasarım öğesi için vurgulu durumları oluşturma yeteneğidir. Bu, prototipinizin, açılır menüler ve düğmeler için gezinme durumları gibi gelişmiş etkileşimler ekleyebildiğiniz için son ürünün daha da temsilcisi olmasını sağlar.

InVision, tasarım projeleri ile uğraşırken kullanıcılarına gelişmiş işlevsellik sunan kaynaklar oluşturmaya kendini adamıştır. Son zamanlarda, InVision belirli bir organizasyonda tasarım görünürlüğünü desteklemeye odaklanan bir tasarım aracı olan Wake’i aldıklarını duyurdu. InVision sürekli olarak ürün tekliflerini günceller ve geliştirir. En son özellik duyuruları için kendi web sitesine göz atın.

InVision’ın işbirliğini kolaylaştırma kabiliyeti, en büyük varlığıdır. Takım arkadaşları, müşteriler veya maketi üzerinde paylaşılan herhangi biri, yere özel yorum ve konu bırakma olanağına sahip. Bu, ileri ve geri e-posta dizileriyle yaratılan karmaşayı ortadan kaldırır ve değişikliklerin tam olarak gerektiği yerde uygulanmasını sağlar. Ayrıca, InVision’ın Freehand aracıyla ekipler eskizleri ve zorlu fikirleri gerçek zamanlı olarak paylaşmak için birlikte çizim yapabilir.

Framer

Framer, macOS’ta çalışan, kodlama gerektiren ve en iyi şekilde animasyonlu veya etkileşimli prototipler oluştururken kullanılan bir ekran tasarım aracıdır. Framer’ı kullanarak ayrıntılı UX akışları tasarlayabilir, şekiller ekleyebilir, metin ekleyebilir ve görüntüleri yeniden konumlandırabilirsiniz. Araç, tasarım, işbirliği ve prototiplemeden çok çeşitli özelliklere sahiptir ve bu da farklı becerilere ve gereksinimlere sahip ekipler için idealdir.

Framer, her karede bir tasarım iş akışı sunar; her karenin kolay bir şekilde dışa aktarılmasını ve bitmapler veya vektörler olarak şekillenmesini sağlayan bir vektör düzenleme araç seti ile donatılmış bir tasarım çalışma alanı sunar. Framer ayrıca animasyonlar, jestler ve bileşenler eklemek için bir kod çalışma alanına sahiptir. Üretime hazır kodu, CSS Kopyala veya SVG Kopyala öğesine sağ tıklayarak dışa aktarabilirsiniz.

Tasarım çalışma alanındayken çalışmalarınıza duyarlı hale getirilebilir, böylece çeşitli cihazlar için tasarım yapmak mümkün olur. Framer içinde programlama yaparken, belgelere uygulama içinde kolayca erişilebilir. Buna, katmanlar, animasyonlar, durumlar, olaylar ve daha fazlası için kod ve yapı taşları dahildir. Programlama, yaratıcılar tarafından “Javascript’in iyi kısımlarını basit bir şekilde gösterme denemesi” olarak tanımlanan Javascript’in daha erişilebilir bir sürümü olan CoffeeScript dilinde yapılır.

Çalışmanızı ekibinizle veya paydaşlarınızla paylaşmaya hazır olduğunuzda, varlıkları kopyalayıp yapıştırabilir veya tüm tuvalinizi dışa aktarabilirsiniz. Tarayıcı tabanlı bir araç olduğundan, tasarlanmış herhangi bir şey web için optimize edilmiştir. İşbirliği gerektiren projeler için bu, yorumlarınızı alıp Framer Cloud’a prototip yükleyerek yapılabilir.

Framer’ı denemek istiyorsanız, kredi kartına gerek olmadan aracın tüm özelliklerine tam erişim sağlayan 14 günlük ücretsiz bir deneme var. Ücretsiz denemenin ötesinde, Framer bireysel planlar ve farklı kullanıcılara hitap eden çoklu takım planları sunar.

Framer, uygulama simgeleri, illüstrasyonlar tasarlamaya ya da şirketin tüm tasarım sistemini yenileştirmeye çalışıp çalışmayacağına karar verebilir.

Marvel

Marvel, prototip oluşturma sürecini basitleştirme kabiliyetinde öne çıkan harika bir mobil ve web tabanlı prototipleme aracıdır. Marvel hesabınıza kaydolduğunuz anda, hemen arayüze düştünüz ve ilk prototipinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Oradan, görüntü dosyalarınızı kolayca Marvel’e yükleyebilir ve jestler ve geçişler eklemeye başlayabilirsiniz. Platform, PSD, GIF ve JPG dahil olmak üzere belirli resim dosyası türlerinin doğrudan yüklenmesini ve Google Drive, Sketch veya Dropbox üzerinden üçüncü tarafların yüklenmesini destekler.

Marvel, diğer yazılımlarda bulunan tam bir görüntü düzenleme özelliği sunmamakla birlikte, arka plan renk değişiklikleri ve görüntü yeniden boyutlandırma gibi bazı temel işlevlere sahiptir. Prototiplerinizi oluştururken 8 farklı proje çerçevesine de erişebilirsiniz. Bu, örneklerinizin tasarladığınız belirli cihaz için tamamen optimize edildiğinden emin olmanızı sağlar.

Marvel’in mobil arkadaşı uygulaması muhtemelen aracın en havalı özelliğidir. Kağıt üzerinde projeleri başlatmayı seven bir tasarımcıysanız, uygulama eskizlerinizi sadece bir fotoğraf çekerek prototiplere dönüştürebilir. Fotoğraflarınız Marvel hesabınızla otomatik olarak senkronize edilir, böylece Photoshop veya Çizim uygulamasında tek bir düzen tasarlamadan önce bile denemek için örnekler oluşturabilirsiniz.

Marvel’in kullanımı basit değil, aynı zamanda öğrenmesi de kolaydır. Onların web sitesi, sıkça sorulan sorular, video ve yazılı öğreticiler ile düzenli olarak güncellenen bir blog ile tamamlandı. Marvel ayrıca, başkalarının iş akışlarına ilham vermek için prototip tasarımlarını düzenli olarak paylaşan gelişen bir tasarımcı topluluğuna da ev sahipliği yapıyor.

Marvel’in sadeliği, bazı tasarımcıların istediği işlevselliği sınırlayabilirken, giriş ve refakatçi uygulamasının önündeki düşük engel onu hızlı bir şekilde kalkıp prototip yapmak için mükemmel bir araç haline getiriyor.

Origami Studio

Origami Studio, Instagram, Messenger ve Paper gibi çeşitli uygulamalar için örnekler oluşturmak için kullanılan, Facebook’un sahip olduğu bir prototipleme aracıdır. Origami yalnızca Mac kullanıcıları için ayrılmış olmasına rağmen, hem Android hem de iOS cihazlarda canlı prototipleri önizleme olanağı sunar. Bu araç ayrıca tasarımcılara mobil UI modellerinde ortak olan bir dizi hareket ve geçiş animasyonu sunar ve bunların çoğu indirilebilir örnek dosyalardan edinilebilir.

Origami, Sketch’den bir şey kopyalamak ve yerel bir katman olarak yapıştırmak ve ayrıca forumlar, video eğitimleri ve kılavuzlarla dolu kapsamlı bir dokümantasyon kütüphanesini içeren etkileşimli prototipleme için birkaç kullanışlı özellik sunar. Origami Studio, birçok mikro etkileşimi gösterirken kullanışlıdır, çünkü bir şeyin tam olarak nasıl çalışacağını göstermek için yüksek detaylarda görselleştirilebilirler.

İnteraktif mobil prototiplerinizi, eşlik etme uygulaması Origami Live ile doğrudan bir iOS ve Android cihazında doğrudan test edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, uygulamayı Apple App Store’dan indirip iOS cihazınızı masaüstünüze takmak ve işte! – İnteraktif bir mobil çalışma ortamınız var. Origami’nin ortak çalışma yetenekleri, bahsettiğimiz diğer araçlardan daha sınırlıdır, çünkü bir prototipi yalnızca cep telefonunda Origami Live olan bir kişiyle paylaşabilirsiniz.

Proto.io

Proto.io, mobil, web platformları, Apple Watch ve oyunlar dahil olmak üzere birçok arayüz için tam etkileşimli prototipler oluşturmak için kullanılan web tabanlı bir tasarım aracıdır. Kullanıcı deneyimi uzmanları, etkileşim tasarımcıları, mobil tasarımcılar ve uygulama meraklıları için SNQ Digital’ın Laboratuar Bölümü tarafından geliştirilmiştir.

Proto.io, kodlamaya gerek kalmadan tanıdık ve sezgisel bir sürükle ve bırak kullanıcı arayüzü sunar, böylece herkes tarafından erişilebilir hale getirilir. Bir prototip üzerinde çalışmayı daha kolay hale getirerek farklı ekranlarda katman oluşturma yeteneğine sahiptir. Proto.io’da tasarım çabucak yapılabilir, çünkü etkileşimler kütüphanesinin tamamı entegredir ve ekranın herhangi bir katmanına uygulanmaya hazırdır. Geliştirme ekibi sürekli olarak ürüne yeni özellikler sunar. En son tasarımcılar için bir kullanıcı akış şeması aracı olan Overflow’u başlattılar.

Hareket tasarımınızı hazırlarken, herhangi bir öğeyi Dropbox ile senkronize edebilir, JavaScript ile etkileşimler oluşturabilir ve Sketch / Photoshop’tan içe aktararak, animasyonları doğrudan düzenleyicide önizleyebilirsiniz. Proto.io, tek tıklamayla paylaşmanın yanı sıra hem web’de hem de mobil cihazda açılabilen ortak bir bağlantı üzerinden paylaşım yapılmasına izin verir. Bu paylaşılan bağlantılar gizlilik ayarları içerir, bu nedenle yalnızca izinleri verdiklerinize erişilebilir.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.