Afiş Tasarımı

Afiş tasarımı insanları bir ürün ya da hizmet hakkında bilgilendirmek amacıyla kullanılan bir iletişim materyalidir. Herhangi bir ürün ya da hizmet için afiş yapılacağı gibi; festival, konser, konferans gibi organizasyonlar için veya sosyal bir mesaj vermek için de gerçekleştirilebilir.

İçerik

Başarılı bir çalışmanın en önemli öğesi görsel öğedir. Fakat metinsel öğeler de görseli desteklemelidir, dikkat çekici olmalıdır. Yazı karmaşası olmamalı, az metin kullanılarak etkili görseller tasarlanmalıdır. Tipografik çalışma iletişimi rahat sağlaması gerekir. Tipografi hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Etkili bir iş için öncelikle hedef kitlenin iyi analiz edilmesi gerekir. Ardından hedef kitlenin profiline göre en uygun görsel tasarımlar gerçekleştirilerek ilk bakışta dikkat çekecek bir çalışma hayata geçirilmelidir.

Programlar

Afiş tasarımında kullanılacak program verilen materyellere, istenen işe ve boyutlarına göre değişmektedir. Adobe Photoshop veya vektör çalışmak için illustrator kullanılmaktadır. Corel serisindende faydalanılabilir.

Baskı Süreçleri

İlk uyarımız deneme almadan tüm çalışmaları baskıya sokmayın. Baskılar üretimde %80 koyu çıkmaktadır. İkinci uyarı ise çalışmaların CMYK olmasına dikkat edilmeli.  Çalışmalar en iyi şekilde hazırlandığında baskı datalarının da bir o kadar titizlikle hazırlanması gerekir. Eksiksiz gerçek rengine yakın olarak iletilmelidir. Baskı kalitesi tüm çalışmayı çöp yapabilir.

Basit Bir Afiş Tasarımının Adımları Nelerdir?

 1. Doğru boyutu seçin

  Afişin nereye asılacağını öğrenin, planlayın. Bir binayamı giydirme yapacaksınız yoksa bir panodamı sergilenecek bunu öğrenin.

 2. Afişinizin nasıl görüneceğini düşleyin

  Öncelikle bir tema oluşturmalısınız. Afiş düzenini ve genel görünümünü belirleyin.

 3. Göz alıcı bir görsel seçin

  Afişiniz tipografiden ibaret olmayacak ve görsel ihtiyacınız varsa mutlaka ücretsiz resim sağlayıcılardan iyi bir resim indirebilirsiniz. Ücretsiz arşiv sunan sitelere buradan ulaşabilirsiniz.

 4. Poster kitle ile konuşmalı

  En önemli ve etkileyici kısım metin. İyi bir metin belirlemeniz eğer belirleyemiyorsanız bu konuda destek almanız gerekebilir. Afişiniz için güçlü bir başlık oluşturduktan sonra, yazı tipi, şekli, rengini, aralığını ve hizalamasını vermek istediğiniz mesaja göre ayarlayın.

 5. Kayıt!

  Finalde metin kontrolleri ve ufak renk ayarlarından sonra baskıya gidecek dosyamızı kaliteli bir şekilde (tif uzantılı veya pdf) kaydediyoruz.

Ayrıca bazı online toollar ile de kendi afişinizi oluşturabilirsiniz;