Skip to main content

Telif Hakkı İstemeyen Tamamen Ücretsiz Kullanılabilen Stock Fotoğraf Web Siteleri

By 18 Ekim 2018Blog, Öneri

Telif hakkı istemeyen tamamen ücretsiz kullanılabilen stock fotoğraf web sitelerini sıralamadan önce azıcık fiyatlardan bahsedelim. Bugün baktığımızda shutterstock, istock, thinkstock vs gibi sitelerin üyelik bandı yıllık 2000-2400$ arasında. Hatta offset.com‘da adet görsel 500$. Adını bile duymadığımız bir çok ücretli stok web siteleri türemekte. Bu çılgın fiyatlar büyük firmaları etkilemezken freelance çalışanlar için bir kabus. Bunlara karşın bizi düşünen bazı yardım severlerde paylaşım siteleri oluşturmuş! Google’da yüksek çözünürlük görsel aramaya son 🙂

Bloger’ların, tasarımcıların, sosyal medya yöneticilerinin en büyük sorunudur telif hakkı ödemek! Türkiye’de ki kurdan dolayıda ücretli stok siteleri kullanımı oldukça zor. Hal böyle olunca içerikleri korka korka hazırlar olmuştuk ki birden ücretsiz fotoğraf hatta ücretsiz vektör dağıtan bir çok site türedi. Aşağıda listelemiş olduğum web siteleri çok işinize yarayacağını düşünüyorum. Sitelerde paylaşım yapanlar da profesyonel fotoğrafçılar, tasarımcılar. Arşivlerini tamamen üretsiz paylaşıyorlar.  Bunların yanı sıra yüksek çözünürlük indirmenizi sağlamasıda cabası.  Liste sıralamasını kendi kullanım sıklığıma göre hazırladım. 

Binlerce ücretsiz ve telif hakkı bulunmayan fotoğrafa, tasarıma aşağıdaki sitelerden ulaşabilirsiniz;

 

Ücretsiz, Vektörel Tasarımlar Sunan Siteler;

 

1. Freepik.com

Freepik.com 100 binin üzerinde arşive sahip en kaliteli ve en büyük vektörel web sitesidir. Her ne kadar premium olayı çoğalsada ücretsiz sunduğu arşivide yetiyor ve artıyor bile. En çok kullandığım sitedir. Burada aradığım vektöreli bulamıyorsam başka hiç biryerde aramıyorum.

2.Vecteezy.com

Vecteezy.com Yine dev bir arşive sahip vecteezy’i çok kullanmıyorum. Vektör arşivi ve kalite bakımından 2. en iyi ücretsiz sitedir.

Telif Hakkı İstemeyen Tamamen Ücretsiz Kullanılabilen Stock Fotoğraf Web Siteleri;

Pexels.com

Tahminimce en geniş fotoğraf arşivine sahip web sitesidir.

Unsplash.com

Paylaşım yapılan en iyi fotoğrafların olduğu sitedir.

StockSnap.io

NegativeSpace.co

IsoRepublic.com

Gratisography.com

Foodiesfeed.com

Restoran ve kafeler için sadece yiyecek ve içecekleri konsept edilmiş ve bu konuda iyi bir arşiv paylaşıma sunmuş web site.

 

Bonus: Kaboompics.com

Site tasarımı olarak içlerinde en iyisidir. Girdiğinizde sitenin güzelliği ve paylaşılan görseller düşünmeden gezmenizi sağlıyor.

  • Telif Hakkı İstemeyen Tamamen Ücretsiz Kullanılabilen Stock Fotoğraf Web Siteleri

2 Comments

  • Şeyma dedi ki:

    Merhaba, bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Bir sorum olacaktı, bazı ürünlerimin üzerine küçük baskılar yaptırmak istiyorum ticari amaçlı. Freepik sitesindeki vektörel tasarımlardan kullanmam her hangi bir sıkıntı oluşturur mu telif gibi?

  • admin dedi ki:

    Çoğu site content amaçlı ücretsiz telif veriyor. Site içerisinde telif özelliklerine bakılması gerek ama milyonlarca kişi kullandığı için takibi çok zor. Ben olsam kullanırım.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.