Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal kimlik tasarımı, markanızı ya da firmanızı müşterilerin nasıl algıladıklarını tanımlayan görsel iletişim araçlarıdır. En önemli parçası Logo tasarımıdır. Logo tasarımı olmadan kimlik oluşmaz. Öyle ki artık markaları bile müsaitte olan web sitesi adlarına göre oluşturmaya başladık.

Marka kimliğinin üç bileşeni vardır: markanızın kültürü ve değerleri, pazardaki konumu ve marka görselleri. Başta logo tasarımı olmak üzere markaların pazardaki karakterlerini, kültürlerini, duruşlarını ifade ederler. Logo tasarımı işinizin başlıca önemli bir parçasıdır ve önerimiz mesajınızı doğru iletmeniz adına profesyonel bir tasarımcı ile iş birliği yapmanız.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nasıl Oluşur

Kartvizit tasarımlarından tabela tasarımlarına, sosyal medya paylaşımlarından alışveriş çantalarına kadar birçok ürünü birbirine bağlayarak bütünlük içerisinde yürütülür. Ortaya çıkan mesaj, şirketinizin benzersiz değerini ideal tüketicinize iletilir. Kimliğin doğru yapılması durumunda hedef kitlenizle bağ kurmalı ve sizi rakiplerinizden ayrıştırmalıdır.

Dünyanın en iyi markaları profesyonel bir kimliğe sahiptir. Adidas, Samsung, Apple, Nike dediğimizde mutlaka aklınızda markaları canlanır. Özellikle Apple’ın marka başarısı herkese örnektir. Apple markasının herhangi bir ürününü (I-Phone, I-Pad gibi) düşündüğümüzde yine gözümüzde Apple’ın elma logosu canlanır.

Bu markaların hepsi, tasarımın üç unsuru üzerinde duruluyor:

 1. Marka kültürü ve değerleri: Firmanızın kime hizmet ettiğini (hedef kitlesi), neden var olduğunu, ne sağladığını çok iyi tanımlamak gerekir. Markanız bu değerleri temsil eder.
 2. Pazar: Müşteri profilinizi iyi belirlenmesi gerekir. Her işte olduğu gibi kurumsal kimlikte de pazardaki hedef kitleniz belirlenir ve o kitleye uygun tasarımlar gerçekleştirilir.
 3. Görsel marka bileşenleri (logo dahil): Markanızın en tanınabilir özelliği, logolar, renkler, yazı tipleri, maskotlar, çıkartmalar, kutular, üniformalar, postacılar, antetli kağıtlar, tabelalar gibi akla gelen her şeyin somut tasarımıdır.

Kurumsal kimlik, bu üç bileşeni alır ve marka kültürünüzü hedef kitlenize çekici bir hale getirerek görsel bir mesaja dönüştürür. Bunu anlamak, kurumsal kimliğinizi oluşturma sürecini çok daha kolay hale getirir.

Tasarımcılara destek olmak amacıyla hazırladığım kurumsal kimlik tasarımı mockupını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Görünümü üstteki görselde ki gibidir. Adobe Photoshop’ta açtığınız dosyada katmanlarda göreceğiniz “Logo Değiştir” adı altındaki kısımdan dilediğiniz logoyu yerleştirerek görseli tek seferde oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz Kurumsal Kimlik Tasarımı Mockup'ı İndir!

Kurumsal Kimlik Tasarımı Ne sağlar?

İstenilen etkide bir pazarlama iletişimi için birçok yaratıcı strateji geliştirilebilir. Tanıtıma yönelik stratejinizi belirlerken unutmamanız gereken bir diğer önemli konu da, pazarlama iletişiminin bir bütün olarak ele alınması gerektiğidir. Yani, pazarlama iletişimi için sadece tek bir mecrayı kullanmak, insanların şirketi doğru tanımasını engelleyecektir. Bu aşamada ele alınacak bir kurumsal kimlik çalışması, müşteri tercihlerini direk etkileyebilme becerisini sağlayacaktır. Kurumsal kimlik çalışması, marka yaratma sürecinin ilk ve en önemli adımlarından biridir.

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

Eğer küçük bir işletmeye sahipseniz ve logo tasarımına bütçe ayırmak istemiyorsanız hiç önermesemde online logo yapma sitelerine yönelebilirsiniz. Her ne kadar kreatif olmasada logo tasarımıyla ilgili birkaç online site açıldı. Bunlardan en çok reklam döndüren ve otomatize iş çıkartan Tailor Brands bir diğeri ise seçerek ilerleyebileceğiniz Brand Crowd.

Kurumsal Kimlik Nelerden Oluşur?

 Logo (Amblem, Logotype, Logo’nun Kullanımı)
 Yazı karakterleri
 Renkler
 Basılı malzeme tasarımları (Kartvizit, Zarflar, Dosya, Bloknot vs)
 Kampanya malzemeleri
 Kurum içi belgeler (Gelir Makbuzu, Fatura, Makbuz vs)
 Personel ve ziyaretçi kartları
 Tabela tasarımları
 Araç giydirmeler
 Promosyonlar
 Dijital

Kurumsal Kimlik Yaptırmak İçin İletişime Geçiniz

Güçlü Bir Kimlik Nasıl Tasarlanır?

Marka kimliğinizi oluşturmak istediğiniz unsurları belirlemeden önce, marka olarak kim olduğunuzu bilmeniz gerekir.

Markanız için kendinize bir kaç soru sormalısınız;

 • Markanız ne için/neden var?
 • Değerleriniz nedir?
 • Markanız bir kişi olsaydı, ne tür özellikleri benimserdi?
 • Rakiplerinize göre ayırıcı özellikleriniz nelerdir?
 • Markanız bir kişi olsaydı, naslı iletişim sağlardı?

Kendinize Sorun:

 • Neden böyle bir marka yaratıyorsunuz?
 • Rakiplere kıyasla farklı ne yapacağız?
 • Müşteri gözünde bizi özel kılan nedir?
 • Tek kelimeyle kendimizi ifade etsek bu ne olurdu?
 • Müşteriler bizi bir cümlede tanımlasa bu ne olurdu?
Logo Tasarımı Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Bu sorular markanızı tanımlayan unsurlardır ve marka kimliğinizi oluşturmaya başlamadan önce her birini net bir şekilde anlamanız önemlidir. Tam olarak kim olduğunuzu bulmakta zorlanıyorsanız, bırakmayın! Bazen, ihtiyacınız olan tek şey marka olarak kim olduğunuzu netleştirmenize yardımcı olacak basit bir beyin fırtınasıdır. Profesyonellere danışın, en yakınlarınıza sorun, potansiyel müşterilerinizle iletişime girmekten çekinmeyin!

Online & Offline

Günümüzde marka kimlikler oldukça sıradan yapılmakta ve dönüşüme ayak uyduramamaktadır. Biz markanın renk belirlenmesinden çizgilerine, patern oluşumlarından ikonlarına, kurumsal bantından mail ve sosyal medya temalarına kadar tüm online ve offline mecralardaki kullanımları kılavuza katmaya çalışıyoruz. Sadece baskı işlerini kaleme almıyor dijital işlerinide paylaşıyoruz. Paketleri daha detaylı incelemek için lütfen buraya tıklayınız.

Tasarım Örnekleri