KURUMSAL KİMLİK TASARIMI

Kurumsal kimlik tasarımı, markanızı ya da firmanızı müşterilerin nasıl algıladıklarını tanımlayan görsel iletişim araçlarıdır. En önemli parçası Logo tasarımıdır. Logo tasarımı olmadan kurumsal kimlik kılavuzu oluşmaz. Öyle ki artık markaları bile müsaitte olan web sitesi adlarına göre oluşturmaya başladık.

Kurumsal kimlik tasarımının üç bileşeni vardır: markanızın kültürü ve değerleri, pazardaki konumu ve marka görselleri. Kurumsal kimlik tasarımları baş ta logo tasarımı olmak üzere markaların pazardaki karakterlerini, kültürlerini, duruşlarını ifade ederler.

Logo tasarımı işinizin başlıca önemli bir parçasıdır ve önerimiz mesajınızı doğru iletmeniz adına profesyonel bir tasarımcı ile iş birliği yapmanız.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nasıl Oluşur

Kurumsal kimlik tasarımı, kartvizit tasarımlarından tabela tasarımlarına, sosyal medya paylaşımlarından alışveriş çantalarına kadar birçok ürünü birbirine bağlayarak bütünlük içerisinde yürütülür. Ortaya çıkan mesaj, şirketinizin benzersiz değerini ideal tüketicinize iletilir. Kurumsal kimlik tasarımınız doğru yapılması durumunda hedef kitlenizle bağ kurmalı ve sizi rakiplerinizden ayrıştırmalıdır.

Dünyanın en iyi markaları kurumsal kimlik tasarımına sahiptir. Adidas, Samsung, Apple, Nike dediğimizde mutlaka aklınızda markaları canlanır. Özellikle Apple’ın kurumsal kimlik başarısı herkese örnektir. Apple markasının herhangi bir ürününü (I-Phone, I-Pad gibi) düşündüğümüzde yine gözümüzde Apple’ın elma logosu canlanır.

Bu markaların hepsi, kurumsal kimlik tasarımının üç unsuru üzerinde duruluyor:

  1. Marka kültürü ve değerleri: Firmanızın kime hizmet ettiğini (hedef kitlesi), neden var olduğunu, ne sağladığını çok iyi tanımlamak gerekir. Kurumsal kimlik tasarımınız bu değerleri temsil eder.
  2. Pazar: Müşteri profilinizi iyi belirlenmesi gerekir. Her işte olduğu gibi kurumsal kimlik tasarımında da pazardaki hedef kitleniz belirlenir ve o kitleye uygun tasarımlar gerçekleştirilir.
  3. Görsel marka bileşenleri (logo dahil): kurumsal kimlik tasarımınızın en tanınabilir özelliği, logolar, renkler, yazı tipleri, maskotlar, çıkartmalar, kutular, üniformalar, postacılar, antetli kağıtlar, tabelalar gibi akla gelen her şeyin somut tasarımıdır.

Kurumsal kimlik tasarımı, bu üç bileşeni alır ve marka kültürünüzü hedef kitlenize çekici bir hale getirerek görsel bir mesaja dönüştürür. Bunu anlamak, kurumsal kimliğinizi oluşturma sürecini çok daha kolay hale getirir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Ne sağlar?

İstenilen etkide bir pazarlama iletişimi için birçok yaratıcı strateji geliştirilebilir. Tanıtıma yönelik stratejinizi belirlerken unutmamanız gereken bir diğer önemli konu da, pazarlama iletişiminin bir bütün olarak ele alınması gerektiğidir. Yani, pazarlama iletişimi için sadece tek bir mecrayı kullanmak, insanların şirketi doğru tanımasını engelleyecektir. Bu aşamada ele alınacak bir kurumsal kimlik çalışması, müşteri tercihlerini direk etkileyebilme becerisini sağlayacaktır. Kurumsal kimlik çalışması, marka yaratma sürecinin ilk ve en önemli adımlarından biridir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nasıl Oluşturulur?

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nelerden Oluşur?

 Logo (Amblem, Logotype, Logo’nun Kullanımı)
 Yazı karakterleri
 Renkler
 Basılı malzeme tasarımları (Kartvizit, Zarflar, Dosya, Bloknot vs)
 Kampanya malzemeleri
 Kurum içi belgeler (Gelir Makbuzu, Fatura, Makbuz vs)
 Personel ve ziyaretçi kartları
 Tabela tasarımları
 Araç giydirmeler
 Promosyonlar

Kurumsal Kimlik Tasarım Örnekleri

Duft Coffee Co. Kurumsal Kimlik Tasarımı

Duft Coffee Co. Kurumsal Kimlik Tasarımı

Altsanat Kurumsal Kimlik ve Web Sitesi Tasarımı

Altsanat Kurumsal Kimlik ve Web Sitesi Tasarımı

Yeşim Türköz – Web Sitesi ve Kurumsal Kimlik Tasarımı

Yeşim Türköz – Web Sitesi ve Kurumsal Kimlik Tasarımı

Engin Plastik – Kurumsal Kimlik Tasarımı

Engin Plastik – Kurumsal Kimlik Tasarımı

Eğlen Bilim Kurumsal Kimlik – Broşür Tasarımı

Eğlen Bilim Kurumsal Kimlik – Broşür Tasarımı

Hareketli Logo Tasarımı

Hareketli Logo Tasarımı

Bee Group / Dubai – Kurumsal Kimlik Tasarımı

Bee Group / Dubai – Kurumsal Kimlik Tasarımı

Small.com.tr

Small.com.tr

Şair Benim!

Şair Benim!