Skip to main content

Tasarım Yaptım Satmak İstiyorum?

By 23 Haziran 2016Şubat 10th, 2020İnceleme

Tasarım Yaptım Satmak İstiyorum?

Tasarım yaptım satmak istiyorum! Grafik tasarım, animasyon yada 3d bir tasarım gerçekleştirdiniz. Her tasarımcının hayali gibi dünyayı gezerek tasarım gerçekleştirip satış yapmayı düşünüyorsunuz. Bu bence artık günümüzde mümkün gözükmüyor. Bu bir furyaydı bitti; internet cafe, çiğ köfte veya lokmacı gibi. Hatta tasarımların yanı sıra tüm dünya instagram üzerinden bir şeyler satma derdinde. Bugün instagram da çorap tasarımlarından kravatlara kadar aklınıza ne geliyorsa her ürünün satışı yapılıyor. Hatta kimisi yemek yapıp satıyor.

Tasarım olarak düşündüğümüzde bu durum baya karmaşıklaştı. Öncelerden sadece satış üstüne kurulu sistemler örneğin Shutterstock, istock gibi yerlerini ücretsiz sağlayıcılara devretmeye başladı bile. Shutterstock, thinkstock gibi siteler yüzünden bütün firmaların logoları yakında birbirlerinin aynısı olacak. Zaten shutterstock kullanan tasarımcılar hep aynı işlerle karşılaşırlar. “Aaa buradan almış” dediğimiz olur her defasında.

Türk İşi

Türkiyede idemama, Tasarlasat, sadeceon, bionluk vs gibi sitelerde var; En çok satış yapan 4. kişinin profiline baktım. Birisi 2200 projeye katılmış ve 54‘ünü kazanmış. Yani 2200 çiziminden 54’ü para kazanmış. Ortalama 2200 tane çizimi 3 TL‘ye gelmiş. Tabi bu durum en çok firmalara yarıyor. 300 tane logo tasarımından en iyisini seçiyor. Bir tasarımcı olarak kendi markamı oluştursam kesinlikle bu tarz sitelerden destek alırım. 500TL’ye en kreatif logoyu seçerim en azından farklı göz olur. 500TL’ye başka bir yerde 300 tane logo çizdiremem. Emeğe yazık, gerçekten üzülüyorum. Logo tasarımı bir markanın başlangıcı ve siz bilmediğiniz için onu tasarımcılara emanet ediyorsunuz. Nasıl yaptığı belli değil.

Ben tüm satış kanallarını denedim. Üzülerek söyleyebilirimki hiçbirisi size para kazandırmaz. Shutterstock dahil.  Ben gireceğim diyorsanızda sizlere en iyi önerim Envato.

One Comment

  • Erdem Zengin dedi ki:

    Düşüncelerimi aktarmışsın resmen 🙂 Piyasa değerini de aşağıya çekmeleri cabası. İş için teklif veriyorsun adam sana “e 500 e yapan var?” diyor.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.